Απογευματινός... περίπατος στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να «κλειδώσει» μία διαφορά ασφαλείας και φυσικά τη νίκη απέναντι στην Κύμη στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 24-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγαν με +27 (59-32) και έφτασαν άνετα στην 3η νίκη τους στην Α1 Ανδρών με το επιβλητικό 92-52, υποχρεώνοντας τους «νεοφώτιστους» στην 3η ήττα και 2η εκτός έδρας.

Κορυφαίοι των «πράσινων», οι οποίοι στην πρώτη περίοδο άγγιξαν το ρεκόρ παραγωγικότητάς τους (σ.σ. σημείωσαν 35 πόντους

και πλησίασαν τους 39 που είχαν πετύχει στις 29/3/2008 απέναντι στην Ολυμπιάδα), ήταν οι Νίκος Παππάς (13π.), Νικ Καλάθης (12π.) και Γιάννης Μπουρούσης (12π.), ενώ σπουδαία απόδοση έπιασε ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την Κύμη ξεχώρισε ο μοναδικός... διψήφιος, Μουχάμαντ Ελ-Αμίν με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 59-32, 74-41, 92-52

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας της Κύμης στο πρώτο εξάλεπτο της αναμέτρησης έφεραν την αναστάτωση στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν ακόμη και στο -4 (16-20) μετά τα 4/5 δίποντα και 4/4 τρίποντα της Κύμης, αλλά η αντίδραση των Κυπελλούχων Ελλάδας δεν άργησε να έρθει, με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να τρέχουν σερί 14-0 και στο 9΄ να προηγούνται με +10 (30-20), διαφορά που κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, η «πράσινη» κυριαρχία ήταν ολοκληρωτική. Με την άμυνα να κρατάει την Κύμη στους 7 πόντους και την επίθεση να συνεχίζει να εντυπωσιάζει, ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 24-7 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +27 (59-32). Το «τριφύλλι» εξαργύρωσε σε αυτό το διάστημα την υπεροχή του στις ασίστ (16), την άμυνα του που υποχρέωσε σε 11 λάθη τους αντιπάλους και την έφεση των Καλάθη (12π.) και Παππά (13π.) στην επίθεση. Με τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα, αλλά χωρίς να χάνει την επιθετική... όρεξή του ο Παναθηναϊκός, οι «πράσινοι» συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο να κάνουν... δύσκολη τη ζωή της Κύμης, η οποία είδε το φωτεινό πίνακα στη λήξη της αναμέτρησης να γράφει το εις βάρος της -40 (92-52).