ΑΝΟΡΘΩΣΗ Η «Κυρία» ψέκασε, σκούπισε και τέλειωσε

Με ένα εκρηκτικό ημίωρο, αλλά και με υψηλή απόδοση στο μέγιστο διάστημα του αγώνα η Ανόρθωση πέτυχε άνετη νίκη, με 3-1 επί του Ερμή και πέρασε στην 4η θέσηΑΝΟΡΘΩΣΗ13΄ Μαραγκός, 15΄ Μακρής, 44’ ΛαΐφηςΕΡΜΗΣ 181΄ Ονίλο

Ήταν ο αγώνας, στον οποίο σε μεγάλο βαθμό η Ανόρθωση έπαιζε τη χρονιά της. Τον είχαμε χαρακτηρίσει μονόδρομο σε προηγούμενή μας έκδοση και έτσι ήταν. Η Ανόρθωση μπήκε στον μονόδρομο με ιλιγγιώδη ταχύτητα, παρέσυρε τον Ερμή και χωρίς να πατήσει φρένο εξήλθε θριαμβευτικά. Το 3-1 είναι μάλιστα σκορ που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο.

Η Ανόρθωση είχε έναν εκπληκτικό ρυθμό στο πρώτο ημίωρο, στο οποίο πέτυχε και τα τέρματά της. Είχε επίσης ένα εξαιρετικό 15λεπτο στην επανάληψη. Στο υπόλοιπο του αγώνα ήταν σοβαρή, με σωστή λειτουργία στο παιχνίδι της. Η νίκη τη φέρνει στην 4η θέση και της ανεβάζει ψηλά το ηθικό.Οι μεσοεπιθετικοί της νικήτριας τα πήγαν περίφημα, αλλά πρέπει πάντως να σταθούμε στον Ισμαήλ Γκονσάλβες. Ο οποίος στα 2-3 προηγούμενα παιχνίδια είχε διάθεση, αλλά με τις ενέργειές του χαλούσε παρά να φτιάχνει. Χθες ήταν ασταμάτητος. Δεν σκόραρε, αλλά ήταν ένας συνεχόμενος κίνδυνος για την αντίπαλη ομάδα.Ο Ερμής έμεινε στη νίκη της περασμένης εβδομάδας με τον Απόλλωνα. «Μπήκε» στο γήπεδο μόνο στα πέντε πρώτα λεπτά της επανάληψης, όταν ήταν ήδη αργά. Στο υπόλοιπο διάστημα, οι παίκτες του πάλευαν ουσιαστικά να μετριάσουν τη συντριβή. Το 3-1 τον κολακεύει. Η ήττα μειώνει σε τεράστιο βαθμό τις ελπίδες του για έξοδο στην Ευρώπη.ΚαταιγισμόςΟι 11άδες αναμενόμενες, με βάση το τεράστιο απουσιολόγιο της Ανόρθωσης και την τελευταία εμφάνιση του Ερμή. Ο Πάους έβαλε τους Άντιτς, Πόλο στην άμυνα, πέρασε στη μεσαία γραμμή τον Λαΐφη, ξεκίνησε τον Μαραγκό και έριξε μπροστά τους Εντέ, Μακρή, Γκονσάλβες. Την ίδια ώρα ο Ερμής ξεκίνησε χωρίς τον τιμωρημένο Ζάρκοβιτς, με τον Ταραλίδη να γυρίζει στα στόπερ και τον Τούρκο βασικό στη μεσαία γραμμή. Ίσως μοναδική έκπληξη η επιλογή του Χρυσοστόμου στο τέρμα.Τα σημάδια φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν σαν αφηνιασμένοι. Φτάνοντας στο 15΄, η Ανόρθωση μετρούσε δύο γκολ και δύο ευκαιρίες, προϊόντα μίας επιβλητικής παρουσίας σε απίστευτο τέμπο. Ο Γκονσάλβες έκανε δύο καλές φάσεις σαν προμήνυμα, ο ασυνήθης ύποπτος Μαραγκός άνοιξε το σκορ και ο συνήθης (ύποπτος) Μακρής διπλασίασε τα τέρματα πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί.Η Ανόρθωση έριξε σταδιακά το τέμπο της, αλλά είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης και φρόντισε να βάλει το κερασάκι στην τούρτα των 45’ με το θαυμάσιο γκολ του Λαΐφη. Ο Ερμής μπήκε απροετοίμαστος.Έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης στα μέσα του ημιχρόνου, αλλά πέρα από μία φάση από στημένη μπάλα, αδυνατούσε να απαντήσει.Η επανάληψη βρήκε τους Ταραλίδη και Ιμπραΐμι να δοκιμάζουν τα αντανακλαστικά του Καμίνσκι, που ανταποκρίθηκε. Ήταν τελικά ένα ξέσπασμα από πλευράς φιλοξενουμένων, αφού λίαν συντόμως η Ανόρθωση ανέκτησε τα ηνία του αγώνα. Από το 65΄ και μετά άρχισε πάλι να απειλεί, δημιουργώντας σειρά ευκαιριών. Το σκορ δεν άλλαξε και παρόλο που η νίκη της Ανόρθωσης ήταν μεγάλη, το τελικό σκορ την αδικεί.ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Άντιτς, Σεράν, Μαραγκός, Αμπουρτζάνια (86΄ Ανδρέου), Χόλγκερσον, Εντέ, Δημητρίου (71΄ Οικονόμου), Μακρής, Λαΐφης, ΓκονσάλβεςΕΡΜΗΣ: Χρυσοστόμου, Λόπες (75΄ Κατσιατής), Σαμάρας, Ντε Πίνα, Ταραλίδης (83΄ Παπαθανασίου), Παουλίνιο, Τούρκο (46΄ Χριστοφή), Μουσταφά, Ιμπραΐμι, Μανού, ΟνίλοΤΑ ΧΑΪΛΑΪΤΣ8΄ Ο Γκονσάλβες μπήκε μετωπικά στην περιοχή του Ερμή, έπιασε το διαγώνιο σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.10΄ Νέα ενέργεια από τον Γκονσάλβες, που βρέθηκε σε επίκαιρη θέση, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.13΄ Το 1-0 για την Ανόρθωση, με τον Εντέ να κινείται από πλάγια, να σερβίρει στον Μαραγκό που τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.15’ Ο Μακρής το 2-0, μετά από πάσα πάρε-βάλε του Γκονσάλβες, που έκανε άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα.26΄ Κόρνερ του Ιμπραΐμι, κεφαλιά του Ντε Πίνα, η μπάλα πέρασε έξω.27΄ Ο Γκονσάλβες έχασε τον βηματισμό του, ενώ ήταν μόνος πίσω από την άμυνα του Ερμή.44΄ Ο Λαΐφης στέλνει ένα καταπληκτικό σουτ και νικά τον Χρυσοστόμου.49΄ Ο Ταραλίδης εκτελεί το φάουλ, αποκρούει ο Καμίνσκι.51΄ Νέα απόκρουση του Καμίνσκι σε σουτ του Ιμπραΐμι.67΄ Ο Χρυσοστόμου αποσόβησε το τέταρτο γκολ, αποκρούοντας το σουτ του Εντέ.74΄ Πλασέ από τον Αμπουρτζάνια, η μπάλα περνά λίγο έξω.78΄ Μόνος ο Γκονσάλβες, πλασάρει άσχημα πάνω στον Χρυσοστόμου.81΄ Μειώνει ο Ερμής. Ο Ονίλο πιάνει την κεφαλιά, αποκρούει ο Καμίνσκι, αλλά η μπάλα πέρασε τη γραμμή.ΤΙ ΔΗΛΩΣΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣΑντρέ Πάους: «Πριν από το παιχνίδι ο στόχος ήταν η νίκη, για να μείνουμε κοντά στις ομάδες που διεκδικούν το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αξίζει συγχαρητήρια η ομάδα, αφού ήταν το πέμπτο παιχνίδι σε δύο βδομάδες. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ελέγξαμε το παιχνίδι. Είχαμε τρεξίματα και πετύχαμε ωραία τέρματα. Στην επανάληψη δεν ήμασταν τόσο καλοί, και αυτό μπορεί να οφείλεται στην κούραση. Τώρα βλέπουμε το παιχνίδι με την Ομόνοια».Μίτσελ Φαν Ντερ Χάαγκ: «Δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό που έγινε στην ομάδα μου στο πρώτο ημίχρονο. Ένα πράγμα ζητώ από τους ποδοσφαιριστές. Να τα δίνουν όλα στα παιχνίδια και στην προπόνηση. Αυτό δεν έγινε σήμερα. Στο πρώτο ημίχρονο, τίποτα δεν λειτούργησε σωστά, δεν ήταν σωστή η νοοτροπία μας, δεν παλέψαμε, δεν προσπαθήσαμε».