Ανατροπή και νίκη για Μάιντς

Η Χόφενχαϊμ «πάγωσε» την «Κόφας Arena», όμως η Μάιντς είχε τον τρόπο της. Με χατ-τρικ του Γιούνους Μάλι οι γηπεδούχοι «τούμπαραν» το ματς και πήραν τη νίκη με σκορ 3-1. Βασικός ο Ντε Μπλάσις.

Ακόμη μια προσπάθεια της Χόφενχαϊμ να πάρει την πρώτη νίκη της στην φετινή Bundesliga έπεσε στο κενό. Αυτή την φορά η Μάιντς ήταν η ομάδα που χαμογέλα κι ενώ έμεινε πίσω στο σκορ πήρε τη νίκη στην έδρα της με σκορ 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στην «Kόφας Arena» με τον Σμιντ μόλις

στο 13ο λεπτό, όμως πριν καλά-καλά προλάβουν να συνηθίσουν… το προβάδισμα ο Γιούνους Μάλι απάντησε (18’). Ο 23χρονος μεσοεπιθετικός πήρε φόρα και οδήγησε την ομάδα του Πάμπλο Ντε Μπλάσις, που αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις (90+1'), στη νίκη. Αρχικά, έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 61’ και λίγο αργότερα στο 68ο λεπτό «καθάρισε» μια και καλή την υπόθεση νίκης.

Έτσι, μετά απ' το ματς που άνοιγε την 4η αγωνιστική, η Μάιντς μπήκε στην τριάδα με 9 βαθμούς, ενώ αντίθετα η Χόφενχαϊμ έμεινε στην 15η θέση με μόλις 1.