"Γκέλαρε" η Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν σκόραρε για δεύτερο σερί ματς πρωταθλήματος (από τον Αύγουστο του 2012 είχε να συμβεί κάτι ανάλογο), με συνέπεια η Μονπελιέ να αποσπάσει 0-0 και το κοινό του "Παρκ ντε Πρενς" να ξεσπάσει σε έντονες αποδοκιμασίες.

Η Μονπελιέ, η ομάδα δηλαδή που της στέρησε το πρωτάθλημα του 2012, κράτησε την Παρί Σεν Ζερμέν στο "μηδέν" για πρώτη φορά μετά από 49 ματς σε όλες τις διοργανώσεις εντός έδρας.Ένα φάουλ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς

(22') και τρεις προσπάθειες του Λούκας Μόουρα κατέγραψαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.Πιο αξιόλογες ήταν οι ευκαιρίες που δημιούργησε η Παρί στο δεύτερο ημίχρονο (53' φάουλ Νταβίντ Λουίζ, 64' απόκρουση του Αντονί Μουνιέ πάνω στη γραμμή), αλλά οι αποδοκιμασίες δεν έλειψαν, αρχής γενομένης από εκείνες που είχαν αποδέκτη τον Έντινσον Καβάνι τη στιγμή της αντικατάστασής του.Η ομάδα του Λοράν Μπλαν ζήτησε τρία πέναλτι στο τελευταίο ημίωρο, ο διαιτητής δεν θεώρησε ότι υπήρξε παράβαση σε κανένα εξ αυτών και το τελικό 0-0 δεν της επέτρεψε να προσπεράσει την Μαρσέιγ στην κορυφή.Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Μάξγουελ (80' Ντιν), Νταβίντ Λουίζ, Τιάγκο Σίλβα, Φαν ντερ Βιλ, Μότα, Βεράτι, Ματουιντί (65' Ραμπιό), Λούκας, Καβάνι (65' Μπαεμπέκ), Ιμπραχίμοβιτς.Μονπελιέ (4-2-3-1): Λεζαλί, Νταμπό (73' Ντεπλάν), Χίλτον, Ελ Καουτάρι, Κονγκρέ, Σαϊχί, Μαρβό, Μαρτέν (85' Καμαρά), Σανσόν, Μουνιέ, Μπάριος (78' Μπεριγκό).Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικήςΠαρασκευή 19 Δεκεμβρίου21:30 Λανς - Νις 2-0(38' Σιπριάν, 86' Κουλιμπαλί)Σάββατο 20 Δεκεμβρίου18:00 Παρί Σεν Ζερμέν - Μονπελιέ 0-021:00 Καέν - Μπαστιά21:00 Λοριάν - Ναντ21:00 Μετς - Μονακό21:00 Ρεν - Ρεμς21:00 Τουλούζ - ΓκινγκάμπΚυριακή 21 Δεκεμβρίου15:00 Μαρσέιγ - Λιλ18:00 Σεντ Ετιέν - Εβιάν22:00 Μπορντό - Λιόν