Top-16: Εύκολη νίκη για Μπαρσελόνα

Η Μπαρτσελόνα υπέταξε τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 72-83 για την 12η αγωνιστική του 5ου ομίλου του top 16 στην Ευρωλίγκα και συνεχίζει να δίνει μάχη για την κορυφή του γκρουπ, βγάζοντας νοκ άουτ μία αντίπαλο του Παναθηναϊκού για τα "εισιτήρια" των προημιτελικών.

Η Ζαλγκίρις άντεξε για περίπου 8 λεπτά και από το 13-12 δεν ξαναπήρε ποτέ προβάδισμα στο σκορ. Για τους Λιθουανούς πάλευε μόνο

ο Τζέιμς Άντερσον, ενώ οι Καταλανοί είχαν τον Άλεξ Αμπρίνες και τον Τίμπορ Πλάις σε ικανοποιητική κατάσταση.Με περισσότερα "όπλα" έχτισαν μία διαφορά λίγο κάτω από τους 10 πόντους, "κλείνοντας" την 1η περίοδο μπροστά με 16-22 και τη 2η με 33-42. Τα πολλά λάθη των γηπεδούχων και το καλύτερο ποσοστό των φιλοξενουμένων στα δίποντα διατήρησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και στην 3η περίοδο (53-65). Από τη στιγμή που στα τρίποντα υπήρξε ισορροπία, τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος, με συνέπεια οι "μπλαουγκράνα" να φτάσουν στην 9η νίκη στον όμιλο.Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-42, 53-65, 72-83Ζαλγκίρις (Κραπίκας): Τσέρι 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Βένε 3 (1), Γκουντάιτις 3, Σονγκάιλα 10, Γιανκούνας 2, Γιαβτόκας 5, Μιλάκνις 12 (2), Άντερσον 24 (4), Ντίμσα, Ουλανόβας 2Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 4, Χουέρτας 1, Αμπρίνες 16 (3), Ναβάρο 8, Σατοράνσκι 12 (1), Πλάις 14, Τόμας 11 (1), Όλεσον 2, Τζάκσον, Λάμπε 2, Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 11