Νίκες για Κεραυνό και ΕΘΑ

Με νίκες προχώρησαν σήμερα Κεραυνός και ΕΘΑ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας αντρών.

Ο Κεραυνός επικράτησε της Ομόνοιας εκτός έδρας με 83-70 και η ΕΘΑ επίσης εκτός έδρας της Αναγέννησης Γερμασόγειας με 85-62.

Ομόνοια-Κεραυνός

Τα δεκάλεπτά: 15-12, 25-28 (40-40), 17-26, 13-17 (70-83)

Στο «Τάσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» Ομόνοια και Κεραυνός πήγαιναν πόντο-πόντο με τους πράσινους στα τελευταία λεπτά να κάνουν την επίθεση τους και να παίρνουν τον πρώτο δεκάλεπτο με 15-12.

Με ένα σερί 5-0 άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο για τους πράσινους. Ο

Κεραυνός έμεινε κοντά στο σκορ με τρίποντο του Μπάρκερ. Στη συνέχεια ο αγώνας πήρε ένα τρελό-γρήγορο ρυθμό με την Ομόνοια να πετυχαίνει 25 πόντους και τον Κεραυνό 28. 40-40 το ημίχρονο.

Δυνατά μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο ο Κεραυνός. Η ομάδα του Στροβόλου έκανε τη διαφορά της και με σωστές τοποθετήσεις και ευστοχία έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Ομόνοια προσπάθησε για να φέρει στα μέτρα της τον αγώνα ωστόσο η εμπειρία του Κεραυνού ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Στροβόλου με 70-83.

τα στατιστικά του ημιχρόνου:

Γερμασόγεια-ΕΘΑ

Τα δεκάλεπτα:15-13, 16-25 (31-38), 13-24, 18-23 (62-85)

Στη Λεμεσό το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Γερμασόγειας να προηγείται με 15-13. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ομάδα της Λεμεσού να παίρνει το προβάδισμα ωστόσο η ομάδα της ΕΘΑ είχε τις απαντήσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΕΘΑ βρήκε τα πατήματα της κάλυψε τη διαφορά και στη συνέχεια την αύξησε κλείνοντας το ημίχρονο με επτά πόντους διαφορά, 31-38.

Με ένα σερί 0-8 άρχισε το 3ο δεκάλεπτο η ΕΘΑ απέναντι στην Γερμασόγεια. Το παιχνίδι πήρε ήδη το δρόμο του και η ομάδα της Έγκωμης δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες. Το 13-24 της τρίτης περιόδου μιλά από μόνο του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές της ΕΘΑ έκαναν μια γερή προπόνηση κερδίζοντας τον αγώνα με 62-85.