Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για Ερμή

Η ομάδα της Αραδίππου επικράτησε δύσκολα της Αναγέννησης Δερύνειας με 1-0, και μετά από τρεις αγωνιστικές πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Παναγιώτου ο Ντομινίγκ ο οποίος πέρασε αλλαγή στο δεύτερο μέρος. Χαμένο πέναλτι με τον Ντε Μέλο για τον Ερμή ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκε από τον αγώνα ο Χριστόφ. Δίκαια φωνάζει για πέναλτι η Αναγέννηση Δερύνειας σε χέρι του Μπένγκα ο οποίος ήταν εντός μεγάλης περιοχής όταν έγινε η παράβαση.

Με τον Ερμή να αρχίζει καλύτερα μπήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου κρατούσε την μπάλα έφτιαχνε προϋποθέσεις για κάποιο γκολ ωστόσο η σωστή αμυντική λειτουργία της Δερύνειας δεν επέστρεψαν στους ποδοσφαιριστές του Νίκου Παναγιώτου να γίνουν αρκετά πιο επικίνδυνοι. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ερμή συνέχισαν να βάζουν πίεση στην αντίπαλη περιοχή και στο 62' λεπτό ο Ντομινίγκ με σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα ο Ερμής έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Χριστόφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ερμής έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του ωστόσο ο Ντε Μέλο στο 65' της αναμέτρησης αστόχησε από τα 11 βήματα.

Στο τέλος η Δερύνεια λίγο έλειψε να πάρει τον βαθμό ωστόσο ο Στυλιανού είχε την απάντηση στο πλασέ του Γιουσπασιάν.

η ενημέρωση του αγώνα:

Τέλος του αγώνα και νίκη για τον Ερμή με 1-0. Πρώτη νίκη για την ομάδα του Νίκου Παναγιώτου. Χωρίς νίκη η Αναγέννηση Δερύνειας.

90+ Η απόκρουση του αγώνα από τον Στυλιανού ο οποίος βγάζει την μπάλα από τα δίκτυα του σε πλασέ του Γιουσπασιάν

90+ Νέα ευκαιρία για τον Ερμή...εντυπωσιακά διώχνει ο Μάστρου.

86' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ερμή με σουτ του Ντομινίγκ.

79' Πέναλτι ζητά η Δερύνεια σε χέρι του Μπένκα. Η μπάλα φαίνεται να κτυπά στα χέρια του Μπένκα και αυτός βρίσκεται μέσα στην περιοχή. Έδωσε φαουλ ο διαιτητής.

76' Ευκαιρία για την Δερύνεια...σουτ του Κυπριανού πάνω από την εστία.

Δεύτερη εκτέλεση του Ντε Μέλο αποκρούει ο Μάστρου.

Εκτελεί ο Ντε Μέλο, (πετυχαίνει το γκολ) δίνει επανάληψη ο διαιτητής για είσοδο παικτών στην περιοχή.

65' Πέναλτι για τον Ερμή σε ανατροπή του Ντομινίγκ.

63' Κόκκινη για τον Χριστόφ του Ερμή. Δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με δέκα συνεχίζει ο Ερμής.

Ο Ντομινίγκ, ξέφυγε πολύ όμορφα από τον αντίπαλο του μπήκε στην περιοχή και με ένα ξερό δυνατό σουτ νικάει για πρώτη φορά τον Μάστρου.

62' ΓΚΟΛ για τον Ερμή και 1-0

58' Κλασική ευκαιρία για την Δερύνεια...κεφαλιά του Φουρτάδο η μπάλα έξω

56' Σουτ του Ντε Μέλο έξω

54' Κεφαλιά του Αναστασίου...στα χέρια του Στυλιανού.

51' Καλή ευκαιρία για τον Ερμή με τον Ντομινίγκ να μην μπορεί από κοντά να πλασάρει σωστά.

Άρχισε το β' μέρος.

Τέλος πρώτου μέρους και 0-0.

45+ Μεγάλη φάση για την Δερύνεια...ο Σωτηρίου από πλάγια έκανε το σουτ η μπάλα λίγο έξω.

41' Ο Χριστόφ κάνει το γύρισμα..ο Μάστρου πέφτει και μαζεύει την μπάλα.

40' Με αντεπιθέσεις προσπαθεί να βγει μπροστά η Δερύνεια.

28' Επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή του Βέσλεμ...πέφτει και μαζεύει την μπάλα ο Στυλιανού.

26' Το 0-0 παραμένει.

20' Κακό σουτ του Γιουσπασιάν, πάνω από την εστία του Στυλιανού.

12' Σουτ του Μπριτζίτο της Δερύνειας πάνω από την εστία.

10' Καλύτερος ο Ερμής. Κρατάει την μπάλα και ψάχνει το γκολ χωρίς αποτέλεσμα όμως.

5' Πρώτο σουτ στον αγώνα για τον Ερμή, πάνω από την εστία του Μάστρου.

1' άρχισε ο αγώνας

Ερμής : Στυλιανού, Χριστόφ, Μαρτίνιουκ, Χόι (69' Μέσα), Μπένκα, Μπάουμαν, Μαϊσουράτζε, Ντε Μέλο, Σίργκι , Γιαγκουδάκης (82' Αντωνίου), Μιούλερ (46' Ντομινίγκ)

Αναγέννηση: Μάστρου, Φωτίου (85' Κάλεζιτς), Σωτηρίου, Αναστασίου (71' Κυπριανού), Μπαρμπούδης, Βλασόπουλος, Γιουσπασιάν, Μπριτζίτο, Γουέσλεμ, Νατσιόπουλο (46' Χριστοδούλου), Φουρτάδο

Κόκκινη: Χριστόφ

Κίτρινες: Χρίστοφ, Μαρτίνιουκ, Μπένκα/ Αναστασίου, Φωτίου, Σωτηρίου, Μπαρμπούδης

**Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κώστας Ψευδιώτη, με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου και Χριστάκη Σπανό.