Νίκη εξάδας για Νέα Σαλαμίνα

Έκανε το καθήκον της η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την ουραγό Αναγέννηση Δερύνειας εκτός έδρας με 0-1 και πέρασε στην 6η θέση της βαθμολογίας με αγώνα περισσότερο από την Ανόρθωση η οποία αγωνίζεται την Δευτέρα κόντρα στη Δόξα. Η ομάδα του Βεργέτη χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες πέρασε από το Τάσος Μάρκου με γκολ του Μάατσι (έφτασε τα 8 στο πρωτάθλημα) και έφτασε στους 30 βαθμούς και αναμένει αύριο το αποτέλεσμα του αγώνα της Ανόρθωσης για να δει αν θα παραμείνει

στην πρώτη εξάδα.

Αναγέννηση Δερύνειας-Νέα Σαλαμίνα 0-1 (36’ Μάατσι)

Αναγέννηση Δερύνειας: Μάστρου, Αναστασίου, Ντιαλό, Ευθυμίου, Βλασόπουλος, Χριστοδούλου (88' Ιωάννου), Σωτηρίου (66' Φωτίου), Θεράποντος, Ράτκοβιτς (90+ Σλοουε), Κούντικ, Ρίβας

Νέα Σαλαμίνα: Βεζελόφκσι, Μπεμπέ (81' Νεάγκου), Τσούρτσουριτς, Μακρίεφ, Κούσουλος, Φούσκο, Μάατσι (77' Μπριτζίτο), Σκοπελίτης, Γκράσι, Τσαμπούρης, Εγγλέζου (88' Κολοκούδιας)

Κίτρινες: Χριστοδούλου, Ευθυμίου/Φούσκο, Σκοπελίτης

Κόκκινες:

Διαιτητής ορίστηκε ο Νεοφύτου Νεόφυτος με βοηθούς τον Χρίστο Ε. Χρίστου και τον Όμηρο Τζιωρτζή ενώ 4ος ορίστηκε ο Ανδρέας Μ. Αργυρού και Παρατηρητής ο Ανδρέας Γεωργίου

Με την Νέα Σαλαμίνα να πατά καλύτερα άρχισε ο αγώνα στο Τάσος Μάρκου. Οι παίκτες του Βεργέτη μπήκαν αρκετά δυνατά και έψαχναν τον γκολ που έλυνε τα πόδια τους από το οπουδήποτε άγχος του αγώνα και στην συνέχεια να διαχειριστούν τον αγώνα. Μόλις στο 3ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έχασε την πρώτη της κλασική ευκαιρία όταν ο Εγγλέζου έκανε την παράλληλη μπαλία...Μάτσι και Μακρίεφ δεν μπόρεσαν από κοντά να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα. Απάντησε άμεσα η Δερύνεια στο 15ο λεπτό με τον Ρίβας από πλεονεκτική να μην μπορεί να πλασάρει σωστά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπμεπέ έκανε το πλασέ με τον Μάστρου να διώχνει εντυπωσιακά. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που έλεγχε τον αγώνα αλλά η Δερύνεια ήταν καλά οργανωμένη στην άμυνα της. Αφού οι ερυθρόλευκοι δεν βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν από οργανωμένη επίθεση…το κατάφεραν από στημένη. Στο 36ο λεπτό ήταν η εκτέλεση κόρνερ του Εγγλέζου, η πρώτη κεφαλιά του Γκράσι στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά με νέα κεφαλιά ο Μάατσι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Αργός ρυθμός λιγοστές ευκαιρίες

Στο β’ μέρος η Νέα Σαλαμίνα προτίμησε να ελέγξει τον αγώνα και να μην κινδυνεύσει (πράγμα που κατάφερε σε μεγάλο βαθμό), αντί να πετύχει δεύτερο τέρμα και να κλειδώσει τον αγώνα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 58ο λεπτό και ήταν για την Δερύνεια με το σουτ του Ντιαλό όμως να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Βεσελόφσκι. Τρία λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα στην καλύτερη της ευκαιρία λίγο έλειψε να πετύχει δεύτερο γκολ ωστόσο ο Μάστρου είπε όχι σε δυνατό σουτ του Εγγλέζου. Στο 67ο λεπτό ο Μακρίεφ μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Στο 84ο λεπτό ο αρκετά καλός σήμερα Εγγλέζου προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φαουλ να κερδίσει τον Μάστρου ωστόσο με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.