EuroBasket 2015 : Στους 8 και αναμένει αντίπαλο η Ελλάδα

Στους 8 τους Ευρωμπάσκετ προκρίθηκε η Εθνική Ελλάδας αφού σήμερα επικράτησε του Βελγίου με 75-54. Μόνο στα δυο πρώτα δεκάλεπτα βρήκε αντίσταση του συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη αφού ολοκληρώθηκε με 34-31. Στη συνέχεια η Εθνική βελτιώθηκε με σωστή τακτική και ευστοχία έφτασε εύκολα στον στόχο της και πλέον αναμένει να μάθει τον αντίπαλο της για τη φάση των 8. Η αντίπαλος θα προκύψει μέσα από την αναμέτρησης Ισπανίας-Πολωνίας η οποία θα αρχίσει

στις 7 και 30. Στους 8 βρίσκεται ήδη η Λετονία.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 18-16, (34-31 H.), 23-11, 18-12 (75-54)

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 14 (1), Ζήσης 6 (2), Σπανούλης 7, Καλάθης 4, Περπέρογλου 2, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 1, Κουφός 13 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 10 (2).

Βέλγιο (Κάστεελς): Μπόσκο 2, Βαν Ρόσομ 13 (1), Ερβέλ 2, Ταμπού 6, Σέρον, Μουκούμπου, Ζιλέ 14 (3), Ντε Ζέου, Τούμπα 2, Σαλούμου 5, Λοτζέσκι 10 (2).

Τα στατιστικά του αγώνα:

Με την Εθνική Ελλάδας να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (16-15) ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στους Βέλγους. Κλειστός αγώνας και από τις δυο ομάδες.

ΕΛΛΑΔΑ: 6/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο.
ΒΕΛΓΙΟ: 2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη, 1 τάπα.

Φορτσάτα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνικής Ελλάδας. Με ένα σερί 7 μηδέν η Εθνικής πήρε διαφορά 8 πόντων ωστόσο λάθη των καλαθοσφαιριστών της Ελλάδας έδωσαν την ευκαιρία στους Βέλγους με ένα σερί, έξι πόντων να μειώσουν σε 23-21 στο πεντάλεπτο. Μετά από αρκετά λεπτά ο Ζήσης με τρίποντο επανάφερε τη διαφορά στους πέντε 26-21. Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Σπανούλη με δυο βολές λίγο πριν τη λήξη να διαμορφώνει το 34-31.

Στο ημίχρονο:

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 2, Ζήσης 6 (2), Σπανούλης 2, Καλάθης 2, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου, Κουφός 11 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο 5 (1).
Βέλγιο (Κάστεελς): Βαν Ρόσομ 10, Ερβέλ 2, Ταμπού 4, Σέρον, Μουκούμπου, Ζιλέ 7 (1), Ντε Ζέου, Τούμπα 2, Λοτζέσκι 6 (2).

Στο +15 στο τρίτο δεκάλεπτο
Με 57-42 ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο για την Εθνική Ελλάδας κόντρα στο Βέλγιο. Το συγκρότημα του Κατσικάρη με σωστή κυκλοφορία της μπάλα με σωστές τοποθετήσεις και πάνω από όλα ευστοχία ανέβασε το σκορ στο +15 κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση.

To τρίτο δεκάλεπτο:

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 6 (2), Σπανούλης 6, Καλάθης 4, Σλούκας 6, Καϊμακόγλου, Κουφός 13 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 10 (2).
Βέλγιο (Κάστεελς): Βαν Ρόσομ 13 (1), Ερβέλ 2, Ταμπού 6, Σέρον, Μουκούμπου, Ζιλέ 11 (2), Ντε Ζέου, Τούμπα 2, Λοτζέσκι 8 (2).

Εντυπωσιακή η Εθνική στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο (18-12) δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στο Βέλγιο καθαρίζοντας γρήγορα τον αγώνα και την πρόκριση κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του επόμενου αγώνα.