Όταν ανέβασε στροφές , καθάρισε(4-0) άνετα(Φώτο-Βίντεο)

Όταν σοβαρεύτηκε , καθάρισε εύκολα με 4-0 την αναμέτρηση η Ανόρθωση

H Ανόρθωση σπατάλησε ένα ημίχρονο αφού μπήκε στον αγώνα νωθρά και είχε ανούσια υπεροχή, απέναντι στον Ερμή που ήταν επικίνδυνος στις ξαφνικές αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη όμως η αναμέτρηση άλλαξε άρδην. Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά και αποφασιστικά , έχασε κραυγαλέες φάσεις με αποκορύφωμα τα δύο δοκάρια με τους Μαρτίνες και Αβραάμ , ενώ εμπόδιο ήταν και ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων Παναγόπουλος που έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις. Η πίεση όμως έφερε αποτέλεσμα και η Μεγάλη Κυρία κατάφερε να καθαρίσει τον αγώνα. Την αρχή

την έκανε ο Ντλοβού ο οποίος στο 67 μετά από μπαλιά του Μαρτίνες , με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 69 μετά από κεφαλιά του Λαϊφη , στην προσπάθεια του να δίωξει ο Γκονζάλες έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Στο 77 ο Αβραάμ μέσα στην περιοχή διαμόρφωσε το 3-0. Στο 90 ο Σβέχλεν με σουτ μέσα στην περιοχή , μετά το φάουλ του Πελέ και τη ασταθή απόκρουση του Παναγόπουλου

Δίκαιη η νίκη της Ανόρθωσης διότι στην επανάληψη ήταν Ανόρθωση και πήρε αυτό που ήθελε με πάθος και αποφασιστικότητα. Επέστρεψε στις επιτυχίες και ανέβηκε στην 2η θέση με 17 βαθμούς , με ένα αγώνα περισσότερο φυσικά από την ΑΕΚ που έχει 16.
Από την άλλη ο Ερμής στο ντεπούτο του Νίκου Παναγιώτου στάθηκε πολύ καλά στο Ά μέρος και είχε τις ευκαιρίες του στις αντεπιθέσεις για να κάνει τη ζημιά. Στην επανάληψη όμως λύγισε στην ανωτερότητα της Ανόρθωσης και έχασε δίκαια. Ο Ερμής δέχθηκε την Πέμπτη του ήττα και έμεινε στους πέντε βαθμούς.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Τζανακάκης, Χόλγκερσον, Λαΐφης (82΄ Σβέχλεν), Νούχου, Ζοάο Βίκτορ, Πελέ, Μαρτίνες (78΄ Αμπουρτζάνια), Ορλάντι, Μακρής (56΄ Αβραάμ), Ντλοβού
ΕΡΜΗΣ: Παναγόπουλος, Μουλαζίμης, Γιαγκουδάκης, Ντε Πίνα, Γκονζάλες, Ουλίσε, Χριστοφή, Μπριντζίτο (62΄ Μάρακις), Μπαλογκούν (79΄ Μπαλογκούν), Βασιλόγιαννης, Κεϊτά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πελέ - Βασιλόγιαννης, Μουλαζίμης, Ντε Πινα