21 αγ: Στραβοπάτησε η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους έχασε την ευκαιρία να αυξήσει στους εννέα βαθμούς τη διαφορά από την Ρόμα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς γκολ με την Ουντινέζε στο "Φρίουλι". Μπλόκο της Σασουόλο στην Ίντερ, πέρασε από την Βερόνα η Νάπολι.

Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Ουντινέζε στο πρωτάθλημα σημειώθηκε τον Οκτώβριο, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να κρατήσει στο μηδέν την ελλιπέστατη Γιουβέντους (απουσίαζαν Κλαούντιο Μαρκίζιο και Αρτούρο Βιδάλ), η οποία έχασε την ευκαιρία να εκμεταλλευθεί στο έπακρο το σαββατιάτικο

στραβοπάτημα της Ρόμα.

Η ομάδα του Ορέστη Καρνέζη έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με τους Μπρούνο Φερνάντες και Σιρίλ Τερεό, ενώ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 58ο λεπτό, όταν ο Ρομπέρτο Περέιρα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ.Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι αντικατέστησε τον Φερνάντο Γιορέντε με τον άνθρωπο που πριν από λίγες ημέρες είχε χαρίσει στην Γιουβέντους την πρόκριση επί της Πάρμα στο Κύπελλο, τον Άλβαρο Μοράτα, αλλά ούτε εκείνος ούτε ο Κάρλος Τέβες κατάφεραν να βρουν δίχτυα, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Ντανίλο, Ορτό, Πίρις, Βίντμερ, Άλαν, Γκιγέρμε, Φερνάντες, Σίλβα (66' Πασκουάλε), Τερεό, Ντι Νατάλε.Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Εβρά (74' Παντουάν), Μπονούτσι, Κιελίνι, Κάσερες, Πίρλο, Περέιρα, Πογκμπά, Τέβες, Γιορέντε (67' Μοράτα).Την έσωσε ο "νέος"Η Νάπολι επικράτησε 2-1 της Κιέβο στην Βερόνα με γκολ του νεοαποκτηθέντα Μανόλο Γκαμπιαντίνι, πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από την Ρόμα.Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Μπόστιαν Σέζαρ στο 18', αλλά ισοφάρισαν άμεσα με τον Σέρχιο Πελισιέρ κι έχασαν έξι ευκαιρίες για να ξαναβρούν δίχτυα.Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο δεύτερο ημίχρονο (η Κιέβο έχασε την πιο κλασική ευκαιρία με τον Έρβιν Ζουκάνοβιτς), αλλά η Νάπολι ήταν εκείνη που "χτύπησε" με τον Μανόλο Γκαμπιαντίνι στο 62ο λεπτό και πανηγύρισε τη νίκη.Κιέβο (4-4-2): Μπιτσάρι, Σέζαρ (81' Κρίστιανσεν), Γκαμπερίνι, Ζουκάνοβιτς, Μπίρσα (61' Μπότα), Ίσκο, Χετεμάι, Ραντοβάνοβιτς, Σκελότο, Πελισιέρ, Παλόσκι (71' Μετζιορίνι).Νάπολι (4-2-3-1): Ράφαελ, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Στρίνιτς, Ντε Γκουζμάν, Μάτζιο, Λόπες, Ζορζίνιο (69' Γκάργκανο), Ιγκουαΐν, Μέρτενς (78' Χάμσικ), Γκαμπιαντίνι (65' Καγεχόν).Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικήςΣάββατο 31 Ιανουαρίου 201519:00 Τζένοα - Φιορεντίνα 1-1(14' αυτ. Ταταρουσάνου - 54' Ροντρίγκες)21:45 Ρόμα - Έμπολι 1-1(57' Μάικον - 39' πέν. Μακαρόνε)Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 201513:30 Σασουόλο - Ίντερ 3-1(17' Τζάτζα, 30' Σανσόνε, 93' πέν. Μπεράρντι - 83' Ικάρντι)16:00 Αταλάντα - Κάλιαρι 2-1(18' Μπιάβα, 94' Πινίγια - 44' Ντεσένα)16:00 Παλέρμο - Βερόνα 2-1(18' Ντιμπάλα, 79' Μπελότι - 8' Ταχτσίδης)16:00 Ουντινέζε - Γιουβέντους 0-016:00 Τσεζένα - Λάτσιο 2-1(61' Ντεφρέλ, 77' αυτ. Κατάλντι - 87' Κλόζε)16:00 Κιέβο - Νάπολι 1-2(25' Πελισιέρ - 18' αυτ. Σέζαρ, 62' Γκαμπιαντίνι)16:00 Τορίνο - Σαμπντόρια 5-1(16', 29' πέν, 65' Κουαλιαρέλα, 75' Αμάουρι, 93' Πέρες - 78' Ομπιάνγκ)21:45 Μίλαν - Πάρμα