18η αγ: Φουλ για 3η θέση η Σάλκε

Η Σάλκε άρχισε με το δεξί το 2015 και έκαμψε την αντίσταση του επικίνδυνου Ανόβερου στην "Φέλτινς Αρένα" με 1-0 για την 18η αγωνιστική της Bundesliga και μπήκε δυναμικά στη μάχη για την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα πρώτα λεπτά και έψαξαν την έκπληξη, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Φάμπιαν Γκίφερ στο ντεμπούτο του με τους "βασιλικούς μπλε" κάτω από την εστία. Στο 32ο λεπτό ο Μάρκο Χέγκερ άνοιξε το σκορ για τη Σάλκε και το μομέντουμ πήγε

αμέσως με την ομάδα του Ρομπέρτο ντι Ματέο, ο οποίος παρέταξε άμυνα τριών προσώπων (και φυσικά δίχως τον τραυματία Κυριάκο Παπαδόπουλο).Κλάας Γιαν Χούντελααρ και Έρικ Μαξίμ Τσούπο Μοτίνγκ έψαχναν διαρκώς διασφάλιση του "τριπόντου" με δεύτερο γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι παίκτες του Ταϊφούν Κορκούτ κέρδιζαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ανάγκαζαν τους γηπεδούχους να επιτίθενται με αντεπίθεση. Αν και είχαν καλύτερες ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να κάνουν το 2-0 και μάλιστα έχασαν τον Χούντελααρ με αποβολή για αντιαθλητικό τάκλιν από πίσω, ωστόσο κράτησαν το προβάδισμα κι έφτασαν στη νίκη.Σάλκε (3-5-2): Γκίφερ, Χέβεντες, Κίρχοφ, Νάστασιτς, Ουτσίντα, Χέγκερ (70' Μπαρνέτα), Νόισταντερ, Μέγερ (90' Ματίπ), Φουχς, Τσούπο Μότινγκ (62' Μπόατενγκ), ΧούντελααρΑνόβερο (4-2-3-1): Τσίλερ, Σάκαϊ, Μαρσέλο, Σουλτς, Αλμπορνός (88' Πάντερ), Σμίντεμπαχ (88' Σανέ), Χιρς (68' Κιγοτάκε), Μπριάν, Στιντλ, Μπίτενκουρτ, ΧόσελουΣε ρυθμούς twitterΠαρασκευή 30 Ιανουαρίου 201521:30 Βόλφσμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου 4-1Σάββατο 31 Ιανουαρίου 201516:30 Σάλκε - Ανόβερο 1-0 (32' Χέγκερ)16:30 Φράιμπουργκ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-1 (61' πέν. Νταριντά, 63',69', 88' Πέτερσεν - 1' Ρους)16:30 Μάιντς - Πάντερμπορν 5-0 (6', 46' Μάλι, 69' Ντε Μπλάσις, 82' Αλαγκί, 87' πέν. Γκάις)16:30 Στουτγκάρδη - Γκλάντμπαχ 0-1 (71' Χέρμαν)16:30 Αμβούργο - Κολονία 0-2 (62',78' Ρίσε)19:30 Λεβερκούζεν - ΝτόρτμουντΚυριακή 1 Φεβρουαρίου 201516:30 Βέρντερ Βρέμης - Χέρτα18:30 Άουγκσμπουργκ - Χόφενχαϊμ