Παναθηναϊκός - Πανσερραϊκός 2-0

Ο Πανσερραϊκός έχανε τις ευκαιρίες, ο Παναθηναϊκός έβαζε τα γκολ. Πιο δύσκολα από αυτό που δείχνει το 2-0 οι "πράσινοι" πήραν το τρίποντο και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Μπουμσόνγκ και Σισέ τα γαλλικά κλειδιά της νίκης.

Αν σας έλεγε κάποιος στο ημίχρονο του αγώνα ότι ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού και είχε
4 σημαντικές ευκαιρίες για γκολ τότε σίγουρα θα τον κοιτούσατε περίεργα. Περίεργα κοιτάζονταν και όσοι παρακολούθησαν τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης, αφού έβλεπαν έναν Παναθηναϊκό να κάνει το καλύτερο ξεκίνημα, με γκολ από τον Μπουμσόνγκ στο 16, αλλά στη συνέχεια να αδυνατεί να αναχαιτίσει τις κατά κύματα επιθέσεις των φιλοξενούμενων.

Λες και κάποιος έκλεισε τον διακόπτη μετά το 1-0 και οι πράσινοι έπεσαν για ύπνο κόντρα σε μία ομάδα που αν μη τι άλλο έπαιξε ανοιχτά, στρωτά και με θράσος αναγκάζοντας τους -τύποις ισχυρότερους- γηπεδούχους να κάνουν το σταυρό τους στο ημίχρονο που από καθαρή τύχη διατήρησαν το υπέρ τους αποτέλ