Μπασκετική σφαλιάρα του Ολυμπιακού στον ΠΑΟ

Από αλλού το περίμενε ο Παναθηναϊκός και από αλλού του ήρθε. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράσο Νεστέροβιτς (17π) ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ με σκορ 65-61, στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής. Στους τέσσερις πόντους έμεινε ο Σπανούλης στην επιστροφή του στο παλιό του «σπίτι». Διακοπή στην τελευταία περίοδο, δεν γλιτώνουν την «καμπάνα» οι «πράσινοι».
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των "ερυθρολεύκων" στο κλειστό του ΟΑΚΑ, σε ματς κανονικής περιόδου μετά τον Φεβρουάριο του 2007. Από την μεριά της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η κακή απόδοση του επηρεασμένου από την ίωση Δημήτρη Διαμαντίδη, έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο, καθώς ο Νίκολας παρά τους 15 πόντους του, έμοιαζε απελπιστικά μόνος στην «πράσινη» επίθεση.

Το ματς:

Πολλές βιαστικές επιλογές και από τις δύο πλευρές και άστοχα σουτ, ήταν τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού στα πρώτα του λεπτά. Ο Ίβκοβιτς επέλεξε να ξεκινήσει με πεντάδα που αποτελείται από αμυντικογενείς παίκτες, προσπαθώντας να περιορίσει την πε