Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός

21:22 14/1/2013 - Πηγή: 24wro

Με σκορ 87-73 ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ του Πανιώνιου και...
διεύρυνε το αήττητό του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών στις 12 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική διαφορά στα πρώτα δύο δεκάλεπτα. Έχοντας επιθετικό πλουραλισμό και κυριαρχία στα ριμπάουντ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-29.
Μάλιστα, στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» με άμυνα για... σεμινάριο κράτησαν στους 7 πόντους τον Πανιώνιο στα πρώτα επτά λεπτά, τη στιγμή που «φόρτωσαν» το αντίπαλο καλάθι με 15, διαμορφώνοντας το 41-22 στο 17΄.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να «αναχαιτίσει» τον Γιάνκοβιτς, με τον «κυανέρυθρο» φόργουορντ να σημειώνει σε αυτό το διάστημα τους 12 (2/2 τρίποντα) από τους 20 πόντους που είχε μέχρι το τέλος της περιόδου. Μάλιστα, ο Γιάνκοβιτς μείωσε στο 27΄ σε 60-51, αλλά Πρίντεζης και Σπανούλης ανέλαβαν και πάλι δράση και ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο και πάλι με διψήφια διαφορά (+14, 70-56). Τυπικής διαδικασίας ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να μην κινδυνεύει, χάρη στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ και να φτάνει στο τελικό 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-29, 70-56, 87-73.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 9, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 6, Πάουελ 12, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 5 (1).

Πανιώνιος (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5 (1), Αθηναίου 7 (1), Κις 9 (3), Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 22 (2), Καββαδάς 3, Παππάς, Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11.