Προβάδισμα πρόκρισης ο Παναθηναϊκός

21:33 19/4/2012 - Πηγή: 24wro
Πρόβλημα ουδέν για τον Παναθηναϊκό, που πατώντας το γκάζι από τα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου...
κι έπειτα έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά με τον Άρη.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες να κάμψουν την αντίσταση των Θεσσαλονικιών στο ΟΑΚΑ, με 83-68, και πλέον θα ταξιδέψουν στο Αλεξάνδρειο για το «διπλό» που θα τους εξασφαλίσει την παρουσία τους στην 4άδα. Ο Ντέιβιντ Λόγκαν και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν οι κορυφαίοι για το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που σε ακόμα μία αναμέτρηση
στηρίχθηκε κατά βάση στην άμυνά του. Από τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή προσπάθησαν οι Μόλντροου και Βεργίνης.

Με το Στράτο Περπέρογλου και το Μάικ Μπατίστ να οδηγούν στο σκοράρισμα το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε από την αρχή του αγώνα την πρωτοπορία στο σκορ (15-11 στο 7’). Σημαντικές λύσεις σε αυτό το διάστημα για τους πρωταθλητές Ευρώπης έδωσε και ο Στίβεν Σμιθ, τη στιγμή που ο Ντέιβις αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Λύσεις για το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήρθε να δώσει και ο Κρούσιτς (5π.), όμως εκμεταλλευόμενοι τα πολύ καλά ποσοστά τους στα δίποντα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-18 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο παρκέ από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με οδηγούς στο σκοράρισμα τους Βεργίνη και Μόλντροου δημιούργησαν προβλήματα στους γηπεδούχους, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα (24-27) στο 13ο λεπτό. Ο Διαμαντίδης ήρθε να αναλάβει δράση και με δικά του καλάθια ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα (33-32) πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, πάντως, συνέχισε να προβληματίζει με την απόδοσή του κι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους Θεσσαλονικείς να προηγηθούν με 37-35 στο 19ο λεπτό, με το Μόλντροου να έχει φθάσει στους 13 πόντους και να αποτελεί τη μεγαλύτερη πηγή κινδύνων για την άμυνα των γηπεδούχων. Παρά τις λύσεις που ήρθε να δώσει ο Μπατίστ (7π.), το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή κατάφερε να κλείσει μπροστά το ημίχρονο με 43-38.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία στο σκορ (40-45) στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως με το Λόγκαν σε θέση οδηγού οι πρωταθλητές Ευρώπης άρχισαν να βρίσκουν σιγά σιγά τα πατήματά τους στο παρκέ (47-46 στο 25’). Με το επιμέρους σκορ υπέρ του συγκροτήματος του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να είναι 12-3 στα πρώτα έξι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ διαμορφώθηκε σε 50-46, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να γίνεται ολοένα και πιο πιεστική, αναγκάζοντας σε αλλεπάλληλα λάθη τους Θεσσαλονικείς. Μέσα σε λίγα λεπτά η έκρηξη των γηπεδούχων εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους (59-46), με τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή να μοιάζουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Είναι χαρακτηριστικό πως το σερί για το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, από τη στιγμή που βρέθηκε να χάνει με 45-40 στο 22ο λεπτό, ήταν 19-1. Απόλυτα λογικά ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 64-48 στο 30ό λεπτό, με