ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΠΑΟ - ΟΣΦΠ 41-39

23:30 5/6/2011 - Πηγή: 24wro
Προηγείται με μόλις 2 Πόντους ο Παναθηναϊκός σε ένα παιχνίδι που επισκιάστηκε από το σοβαρό ταυματισμό του Δ. Διαμαντίδη...

Σχόλιο 2ης περιόδου:

Με πότε τον Παναθηναϊκό και πότε τον Ολυμπιακό να περνάνε μπροστά κύλησαν τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο με επιμέρους 6-2 κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τέσσερις πόντους, χάρις σε ένα σουτ τριών πόντων του
Πελεκάνου (24-27). Ολιγόλεπτη διακοπή υπήρξε στο ματς. Ενώ αρχικά φάνηκε να δίνεται αντιαθλητικό στον Γλυνιαδάκη σε μαρκάρισμα του στον Καϊμακόγλου τελικά δόθηκαν δύο τεχνικές ποινές στους πάγκους των ομάδων. Η μπάλα παίχτηκε απ’ έξω για τους φιλοξενούμενους και ο αμαρκάριστος Πρίντεζης έκανε το 23-30 από τα 6,75. Με σερί 7-0 απάντησε ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζοντας σε 30-30 τριάμισι περίπου λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι πιεστικές άμυνες και από τις δύο πλευρές σε συνδυασμό με την ευστοχία δεν επέτρεψαν σε κανέναν ξεφύγει. Το φόλοου κάρφωμα του Μπατίστ, ωστόσο οδήγησε τους «πράσινους» στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (41-39).