Γέλασε τελευταία η Γκαμπόν, 3-2 το Μαρόκο

15:02 28/1/2012 - Πηγή: 24wro
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Γκαμπόν πέτυχε παλικαρίσια... νίκη κόντρα στο Μαρόκο με 3-2 σκορ και έκανε το «2 στα 2» στον Γ’ όμιλο, παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

Οι Μαροκινοί προηγήθηκαν με 1-0, χάρη σε τέρμα του Καρζά στο 24ο λεπτό, ωστόσο οι «πάνθηρες» δεν παράτησαν το ματς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 77’ με τον Ομπαμεγιάνγκ.

Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα έκαναν την ολική ανατροπή με γκολ του πρώην επιθετικού της Λάρισας, Κουζέν, ο οποίος έκανε το 2-1.

Το
Μαρόκο ισοφάρισε σε 2-2 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Καρζά, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο οι «πάνθηρες» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.
Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εμπανάνγκουε με «άπιαστη» εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

1η αγωνιστική (23/01)
Γκαμπόν - Νίγηρας 2-0 (30' Ομπαμεγιάνγκ, 45' Ν'Γκουεμά)
Μαρόκο - Τυνησία 1-2 (86' Καρζά / 34' Κορμπί, 76' Μσακνί)
2η αγωνιστική (27/01)
Νίγηρας - Τυνησία 1-2 (4' Μσακνί, 90' Ζεμάλ / 9' Ενγκουνού Τονζί)
Γκαμπόν - Μαρόκο 3-2 (77' Ομπαμεγιάνγκ, 79' Κουζέν, 90' Μπανανγκοΐ /24', 89' Καρζά)