Φέρτε μας το Κύπελλο, λένε στην ΑΕΚ

01:10 4/2/2011 - Πηγή: 24wro

Βλέπουν τίτλο μετά από εννιά χρόνια...

Ανακούφιση για τη δραματική πρόκριση και αποφασιστικότητα για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου μετά από εννέα χρόνια ανομβρίας επικρατεί στις τάξεις της ΑΕΚ μετά τη… γλυκιά ήττα με 3-2 από τον Παναθηναϊκό στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ.

Η «Ένωση» επέδειξε τάσεις αυτοχειρίας, αφού από το 3-0 (αν υπολογιστεί και το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα) βρέθηκε να χάνει το εισιτήριο μέσα από τα χέρια
της. Το φάσμα της καταστροφής σε μία ήδη άσχημη σεζόν για τους «κιτρινόμαυρους» είχε αρχίσει να πλανάται πάνω από το ΟΑΚΑ, αλλά το απίθανο γκολ του Μίτσελ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ κι έσωσε τη χρονιά.

Η πρόκριση είναι το μοναδικό που κρατούν στην ΑΕΚ, καθώς η εμφάνιση της ομάδας κατά τα άλλα ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κακή. Πάντως υπάρχουν παράπονα από τη διαιτησία για τη μη αποβολή των Λέτο και (κυρίως) Βύντρα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ υπήρξε επίσημη αντίδρασ