ΕΘΝΙΚΗ: Μας διάλεξαν οι πιο καλοί πελάτες!

Μετά από ματς ...προετοιμασίας, η Ισπανία συνέτριψε 96-69 τη Γαλλία…
κι έτσι η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη την παρέα του Τόνι Πάρκερ στον 3ο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.
Μας διάλεξαν οι πιο καλοί πελάτες!

Η Γαλλία θα είναι ο αντίπαλος της Ελλάδας στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ,
καθώς οι «τρικολόρ» έκαναν... χαλάρωμα με την Ισπανία στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, γνώρισαν βαριά ήττα με 96-69 και τερμάτισαν στην δεύτερη θέση του 5ου ομίλου, πίσω από τους Πρωταθλητές Ευρώπης. Μάλιστα, ο Βενσάν Κολέ στο σημερινό ματς δεν χρησιμοποίησε ούτε δευτερόλεπτο τους Τόνι Πάρκερ και Γιοακίμ Νοά, θέλοντας έτσι να τους ξεκουράσει για τη συνέχεια, η οποία είναι ...ο προημιτελικός με την Εθνική μας την Πέμπτη.

Οι Γάλλοι λοιπόν, φαίνεται πως μας επέλεξαν για αντίπαλό τους, αν και η προϊστορία δεν είναι με το μέρος τους. Τα τελευταία 25 χρόνια, από το 1986 και μετά, σε έντεκα επίσημους αγώνες (Μουντομπάσκετ, Ευρωμπάσκετ, Προολυμπιακό Τουρνουά) η Εθνική έχει κόντρα στους «τρικολόρ» 10 νίκες και μόλις μία ήττα.

Μάλιστα, η μοναδική φορά που είχαμε χάσει ήταν πριν δύο χρόνια, στις 15 Σεπτεμβρίου του 2009 στην δεύτερη φάση των ομίλων του προηγούμενου Ευρωμπάσκετ (71-69 με καλάθι του Ντεκολό στην εκπνοή), αποτέλεσμα το οποίο όχι μόνο δεν μας είχε στοιχίσει τελικά, αλλά αντίθετα μας είχε βοηθήσει να αποφύγουμε την μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία, στο δρόμο προς την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στη διοργάνωση της Πολωνίας. Αξιοσημείωτο είναι επίσης, το γεγονός πως το παιχνίδι της Πέμπτης θα διεξαχθεί ακριβώς δύο χρονιά μετά τη μοναδική μας ήττα...

16/09/2005 Γαλλία-Ελλάδα50-64Ευρωμπάσκετ 2005
24/09/2005 Γαλλία-Ελλάδα66-67Ευρωμπάσκετ 2005 (ημιτελικός)
30/08/2006 Ελλάδα-Γαλλία73-56Μουντομπάσκετ ΄06
15/09/2009 Γαλλία – Ελλάδα 71-69Ευρωμπάσκετ '09

Όσον αφορά το παιχνίδι, δεν χρειάζεται να πούμε και πολλά, καθώς το τελικό σκορ δείχνει ακριβώς την εικόνα του ματς και την διάθεση των δύο ομάδων. Η Γαλλία ήταν αδιάφορη και ήθελε να χάσει, ενώ η Ισπανία λίγο πιο σοβαρή, πήρε άνετα μία εντυπωσιακή νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σε χαλαρούς ρυθμούς πήγαν πόντο – πόντο, κάτι που συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο. Στην τρίτη όμως οι «φούριας ρόχας» σταμάτησαν την πλάκα... πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν. Από το 38-39 του ημιχρόνου, στο 30' ήμασταν στο 48-68, ενώ το ματς τελείωσε 69-69!