17:41 5/12/2010 - Πηγή: 24wro
Μια νίκη που βάσει εικόνας δεν άξιζε κατέκτησε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου στα Πηγάδια χάρη σε γκολ του... Μαρσελίνιο στο 58΄. Βέβαια στο ποδόσφαιρο το αποτέλεσμα είναι που μετράει Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες για τουλάχιστον ένα γκολ αλλά τελικά δεν τα
κατάφεραν, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα από τους «Ακρίτες».

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό Βόλου να είναι πιο επιθετικός και να ψάχνει το γκολ που θα του έδινε προβάδισμα στο σκορ, ενώ από την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι έδειχναν να θέλουν πρώτα από όλα να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα και να προσπαθούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις ως επί το πλείστον.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του Α΄ μέρους οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0 αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ.