HMIXPONO: Γαλλία-Ελλάδα 27-31

18:50 15/9/2011 - Πηγή: 24wro
Στο ημίχρονο συνεχίζει να προηγείται η Ελλάδα που έχει διατηρήσει χαμηλά το σκορ...

27-29 Απαντά ο Πάρκερ
25-29 2/2 από τον Μπράμος
25-27 Από τον Ντε Κολό στη λήξη των 24''
23-27 Φάουλ του σέντερ των Μπουλς στον Μπουρούση. 2/2 για τον παίκτη της Αρμάνι Μιλάνο
23-25 Με κάρφωμα ο Νοά... ανταποδίδει στον Έλληνα σέντερ
21-25 Ο Μπουρούσης ξεπερνά το εμπόδιο που ακούει στο όνομα "Νοά" και αφήνει την μπάλα στο καλάθι
21-23 Πρώτοι πόντοι του Νίκου Ζήση στο ματς
21-21 Ισοφαρίζουν
οι παίκτες του Κολέ χάρις στον Ντε Κολό
19-21 Από τον Καουντί. Στο καλάθι οι Γάλλοι
17-21 Συνεχίζει τη ζημία από την περιφέρεια ο Ντε Κολό
14-21 Με ωραία προσπάθεια ο Παπανικολάου αφήνει την μπάλα στο καλάθι
14-19 Στη γραμμή των βολών ο Φώτσης από φάουλ του Πιετρούς. 2/2 από τον "Μπάτμαν"

Έναρξη 2ης περιόδου

Σχόλιο 1ης περιόδου:

Η Γαλλία από το πρώτο λεπτό εφάρμοσε άμυνα ζώνης και η Ελλάδα με τον Φώτση την «τιμώρησε» με τρίποντο. Καϊμακόγλου και Καλάθης έκαναν το 7-0 για να ολοκληρώσουν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα. Οι Γάλλοι «διάβαζαν» σωστά τις φάσεις και βρίσκοντας τον παίκτη παραπάνω έκαναν γρήγορα το 7-4 την ώρα που και η άμυνά τους άλλαξε σε man to man. Ο Καλάθης και οι υπόλοιποι περιφερειακοί, όταν χρειαζόταν, έκλειναν πολύ καλά τον Πάρκερ και έτσι η επίθεση των Γάλλων είχε «μπλοκάρει». Δύο συνεχόμενα εύστοχα μακρινά σουτ, από Φώτση και Καλάθη, έκαναν το σκορ 15-4 για την ελληνική ομάδα που υπερείχε κατά κράτος. Η άμυνα ζώνης της Ελλάδας δεν είχε αποτέλεσμα καθώς ο Ντε Κολό βρήκε δύο φορές τον στόχο από τα 6.75 και μείωσε στο 15-12. Το… λάθος φάουλ του Ξανθόπουλου έδωσε την ευκαιρία στον Πάρκερ να πάει στην γραμμή των βολών και να κάνει το 17-14.