Απέκλεισε την Χάλεπ η εκπληκτική Μέρτενς (vid)

17:36 4/5/2021 - Πηγή: Tennis24

Ελίζ Μέρτενς και Σιμόνα Χάλεπ έδωσαν μια εντυπωσιακή τενιστική παράσταση στην Μαδρίτη, με την εξαιρετική Βελγίδα να βγαίνει νικήτρια και να αφήνει εκτός συνέχειας το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η 25χρονη τενίστρια έπαιξε τένις πολύ υψηλού επιπέδου και επικράτησε της Χάλεπ με 4-6, 7-5, 7-5, σε έναν άκρως θεαματικό αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 35 λεπτά.

An exceptional win!

@elise_mertens defeats two-time champion of the tournament Simona Halep 46 75 75.#MMOPEN pic.twitter.com/dY2uRI2Q94

#MMOPEN (@MutuaMadridOpen) May 4, 2021

Το Νο16 στην παγκόσμια κατάταξη έχασε το εναρκτήριο σετ στις λεπτομέρειες, όμως αυτό δεν την πτόησε. Στην συνέχεια βελτίωσε αισθητά το παιχνίδι της, πραγματοποίησε μια σπουδαία ανατροπή και πήρε μια τεράστια νίκη.

Την έκβαση της αναμέτρησης έκριναν η θέληση και το πείσμα της Μέρτενς. Στους “8” του τουρνουά της Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει την Αρίνα Σαμπαλένκα, η οποία απέκλεισε με το εμφατικό 6-1, 6-2, την Τζέσικα Πεγκούλα.

WTA MADRID OPEN DRAW | DOUBLES | OOP (-1h)

The post Απέκλεισε την Χάλεπ η εκπληκτική Μέρτενς (vid) appeared first on Tennis24.