Πέρασε το εμπόδιο της Γκοφ η Μουγκουρούθα – VIDEO

Στον 3ο γύρο του Italian Open στη Ρώμη, προκρίθηκε η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα που χρειάστηκε να δώσει σκληρή μάχη απέναντι στο next big thing του γυναικείου τένις, την 16χρονη Κόρι Γκοφ.

Η 26χρονη Ισπανίδα, μετά από συναρπαστική μονομαχία στο Court Centrale, επικράτησε 7-6(3), 3-6, 6-3 της Αμερικανίδας και προκρίθηκε στις “16” της διοργάνωσης.

Το Νο17 της παγκόσμιας κατάταξης και Νο9 του ταμπλό στη Ρώμη, δεν πτοήθηκε από την προσωρινή ισοφάριση

του σκορ και παίζοντας πολύ καλό τένις στο καθοριστικό σετ, έφτασε στη νίκη μετά από 2 ώρες και 31 λεπτά αγώνα.

Στις “16”, η “Μουγκου” θα αντιμετωπίσει την νικήτρια της αναμέτρησης Κόντα-Μπέγκου.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πήρε και η επίσης πρώην πρωταθλήτρια του Γαλλικού Όπεν, Σβετλάνα Κουζνέτσοβα η οποία επικράτησε 4-6, 7-5, 6-3 της Ανέτ Κονταβέιτ και θα αποτελέσει την αντίπαλο της Νο4, Ελίνα Σβιτολίνα στην επόμενη φάση.