Έσωσε δυο match points και πέρασε – VIDEO

Η Μπελίντα Μπένσιτς ξεπέρασε το εμπόδιο της Βίνους Γουίλιαμς στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας στο Πεκίνο, μετά από ματς-θρίλερ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες του τρίτου σετ…

Έντονο σασπένς, φοβερές εναλλαγές του σκορ, πολύ ωραίος αγώνας, αλλά μόνο μια η νικήτρια.

Η Μπελίντα Μπένσιτς αν και βρέθηκε να έχει στην πλάτη της δυο ματς πόιντς στο 4-5 του τρίτου σετ (15-40), βρήκε τις λύσεις, κέρδισε τους επόμενους 8/10 πόντους που παίχτηκαν και βρέθηκε με 6-5

μπροστά, έτοιμη να σερβίρει για τη νίκη.

Η Ελβετή, Νο10 τενίστρια της παγκόσμιας κατάταξης της WTA, επικράτησε μετά από δυόμιση ώρες μάχης της 39χρονης Βίνους Γουίλιαμς με 3-6, 6-3, 7-5 και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του China Open.

Three set win! @BelindaBencic tirelessly fought her way to victory against Venus Williams, 3-6, 6-3, 6-5#ChinaOpen pic.twitter.com/H6vvfSzLDn

WTA (@WTA) 30 Σεπτεμβρίου 2019

Εκεί, θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Πέτρα Κβίτοβα και την Κριστίνα Μλαντένοβιτς.

Όσον αφορά το προτελευταίο ματς της ημέρας χρονικά, η Ελίνα Σβιτόλινα έδειξε χαρακτήρα και απέκλεισε την home favorite Γιαφάν Γουάνγκ, μετά από δυο ώρες και 11 λεπτά αγώνα.

Η Ουκρανή, επιβλήθηκε με 7-6(5), 7-6(1) και στην φάση των “16” θα τεθεί αντιμέτωπη με τη νικήτρια του ματς της Σοφία Κενίν με την Αναστασία Παβλιουτσένκοβα.