Έκανε δικό του το ντέρμπι ο Τσίλιτς! – VIDEO

Ο Μάριν Τσίλιτς κέρδισε τον Φίλιξ Οζέρ-Αλιασίμ στο πολύ μεγάλο ντέρμπι του 1ου γύρου στο Paris Masters!

Επιτέλους, μια νίκη ψυχολογίας για τον Μάριν Τσίλιτς!

Ο 32χρονος Κροάτης έχει χάσει πάρα πολλά ματς την τελευταία διετία στα οποία βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ώστε να τα “σκοτώσει”, παραλίγο να συμβεί το ίδιο και κόντρα στον Φίλιξ Οζέρ-Αλιασίμ στο Παρίσι αλλά τελικά δεν το άφησε να συμβεί!

Ο ημι-φιναλίστ της διοργάνωσης το 2016 κέρδισε τον 20χρονο Καναδό με 6-0, 3-6, 6-3 σε ένα παράξενο ματς όπου ήταν

ο απόλυτος κυρίαρχος κόντρα σε έναν, γεμάτο λάθη, Αλιασίμ στο πρώτο σετ πριν ο Καναδός αρχίσει να παίζει “κανονικό” τένις.

Ισοφάρισε τον αγώνα και έβαλε σε σκέψεις τον Τσίλιτς, ωστόσο, ο Κροάτης απέφυγε να γνωρίσει μια ακόμα ήττα με ανατροπή και εκμεταλλεύτηκε το μοναδικό break του τρίτου σετ για να προκριθεί στους “32” της διοργάνωσης.

Εκεί, θα παίξει κόντρα στον wild card Κορεντάν Μουτέ ενώ αντιμετωπίζει στον 3ο γύρο τον Στέφανο Τσιτσιπά αν ο Έλληνας πρωταθλητής περάσει το επικίνδυνο εμπόδιο του Ούγκο Ουμπέρ.

PARIS MASTERS DRAW | DOUBLES | OOP (-1h)