Αποχαιρέτησε το Λονδίνο η Μαρία

14:20 6/7/2019 - Πηγή: Tennis24
Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε και στα διπλά μαζί με την Άιλα Τομλιάνοβιτς και αποχαιρέτησε από την πρώτη εβδομάδα το Wimbledon Championships…

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, μετά τον αποκλεισμό της από την Ελίνα Σβιτόλινα στο μονό την Παρασκευή, είπε αντίο και στο ταμπλό των διπλών το Σάββατο.

Μαρία Σάκκαρη και Άιλα Τομλιάνοβιτς γνώρισαν την ήττα από την Κινέζα Γιαφάν Γουάνγκ και την Ρωσίδα Άννα Μπλίνκοβα με 6-1, 6-4 και αποκλείστηκαν από τον 2ο γύρο του Βρετανικού Major.

Στο

εναρκτήριο σετ, το δίδυμο Σάκκαρη/Τομλιάνοβιτς δεν βρήκε πατήματα, με την Αυστραλή να χάνει δυο φορές σέρβις γκέιμ της, έχοντας ως αποτέλεσμα την απώλεια του σετ με χαρακτηριστική άνεση από τις Γουάνγκ και Μπλίνκοβα.

Στο δεύτερο σετ, η Μαρία ήταν αυτή που απώλεσε το σερβίς της σε πολύ κρίσιμο σημείο για την έκβαση του αγώνα (5-4), δίνοντας την ευκαιρία στο αντίπαλο δίδυμο, να “κλείσει” σερβίροντας τη νίκη μετά από 58 λεπτά αγώνα.