Miami Open: Νίκη με φετινό ρεκόρ από τον Χουρκάτς

Σε μία από τις μεγαλύτερες επιστροφές της χρονιάς έως τώρα ο κάτοχος του τίτλου στο Miami Open το 2021, Χούμπερτ Χουρκάτς, έσωσε 5 match points και νίκησε με 6-7(10) 7-6(7) και 7-6(6) τον Θανάση Κοκκινάκη.

Το ματς κράτησε τρεις ώρες και 31 λεπτά που σημαίνει ότι είναι το μεγαλύτερο σε διάρκεια μέσα στο 2023 που κρίνεται στα δύο νικηφόρα σετ. “Είναι δύσκολο να το εξηγήσω. Γνωρίζω ότι παίζω καλό τένις όπως και ο αντίπαλός

μου. Προσπάθησα να μείνω εκεί και να είμαι ανταγωνιστικός, να κάνω μερικά καλά χτυπήματα. Είτε έχανα είτε νικούσα, προφανώς ήθελα να νικήσω, θα ήμουν χαρούμενος με τον εαυτό μου”, είπε από το court.

“To να…κλέβεις μερικούς πόντους ασκεί περισσότερη πίεση στον αντίπαλο και μερικές φορές εκείνος προσπαθεί να πάει για το κάτι παραπάνω και με αυτό τον τρόπο μπορεί να αστοχήσει. Δοκίμασα να κάνω μία προσπάθεια και να είμαι ανταγωνιστικός για το κάθε χτύπημα και να ασκήσω κάποια πίεση”.

The post Miami Open: Νίκη με φετινό ρεκόρ από τον Χουρκάτς appeared first on Tennis24.