ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ | Με Κινγκ το διπλό η Ντόνετσκ

Η Ντόνετσκ κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Ενισέι (84-92) στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του Α΄ομίλου της VTB League.

Η Ντόνετσκ δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 28-22 στο 10΄, ωστόσο βελτίωσε την απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι ισόπαλο (48-48). Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πάλι η Ενισέι ήταν αυτή που πήρε τα ηνία

του αγώνα (70-65) στο 30΄, όμως και πάλι η Ντόνετσκ κατάφερε να αντιδράσει κάνοντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, παίρνοντας έτσι τη νίκη με 84-92 που την ανεβάζει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπέρναρντ Κινγκ με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 37:03, ενώ για την Ενισέι Ο Κρίστιαν Μπερνς είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 27:27.