ΤΣΣΚΑ Μ. | Περίπατος στην Τουρκία

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε το αήττητο σερί της και στην Τουρκία καθώς επικράτησε της Μπεσίκτας με 58-85, ευκολότερα από όσο αναμενόταν, για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Μπεσίκτας έδειξε να μπαίνει πιο δυναμικά και στο 2' προηγήθηκε με 4-1. Η ΤΣΣΚΑ όμως βρήκε άμεσα τα πατήματά της και κατάφερε στο τέλος του δεκαλέπτου να προηγηθεί με 18-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αρχικά πήγαιναν χέρι

χέρι στο σκορ αλλά η ΤΣΣΚΑ με χαρακτηριστική ευστοχία από την γραμμή των τριών πόντων, σε αντίθεση με το 0/10 τρίποντα της Μπεσίκτας, στο 18' βρέθηκε στο +9 (30-39) και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε την διαφορά στο +12 (32-44).

Στην επανάληψη η ρωσική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 26', χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία έφτασε στο +20 (37-57). Η Μπεσίκτας έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και το τρίτο δεκάλεπτο την βρήκε πίσω στο σκορ με 41-68.

Η Μπεσίκτας πάλεψε όσο μπορούσε στην τελευταία περίοδο αλλά η διαφορά που είχε πάρει η ΤΣΣΚΑ ήταν μη ανατρέψιμη. Έτσι οι Ρώσοι πήραν τελικά τη νίκη με 58-85.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Αντρέι Βοροντσέβιτς, ον οποίος 4" πριν από την λήξη και ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων έδιναν τα χέρια -όσο το χρονόμετρο έτρεχε- αποφάσισε να καρφώσει και από 58-83 που φαινόταν πως θα είναι το τελικό σκορ, διαμόρφωσε το 58-85, μέσα στις αποδοκιμασίες των οπαδών της Μπεσίκτας, οι οποίοι πρόλαβαν να πετάξουν και μερικά αντικείμενα μέσα στο παρκέ διαμαρτυρόμενοι για το καλάθι του Ρώσου φόργουορντ.

Δεκάλεπτα: 18-22, 32-44, 41-68, 58-85