ΤΣΣΚΑ Μ. | Με Τεόντοσιτς τον "εμφύλιο" η ΤΣΣΚΑ (video)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν η νικήτρια του ρωσικού "εμφυλίου" καθώς επικράτησε με 77-84 στην παράταση (κ.α. 71-71) στην 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς έχοντας τρομερή αυτοπεποίθηση στον αγωνιστικό χώρο. Φριτζόν και Κριάπα τα έβαζαν από παντού και η ΤΣΣΚΑ

διατηρούσε πάντα ένα μικρό προβάδισμα καθ΄'ολη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου (11-19 στο 6΄). Κάπου εκεί ο Ντέρικ Μπράουν ανέλαβε δράση και με ένα σερί 9-0 οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα με 20-19 στο 8΄. Το 22-24 του πρώτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε ο Τζέρεμι Πάργκο με σουτ δύο πόντων. Το καλό θέαμα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ να διατηρεί και πάλι τον έλεγχο του ματς,μετον Βίκτορ Κριάπα να πυροβολεί έξω από τη γραμμή των 6.75 (22-29 στο 12΄). Οσο περνούσε η ώρα η Λοκομοτίβ αντιδρούσε στην πίεση της ΤΣΣΚΑ και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ με τρίποντο του Μάρκους Ουίλιαμς (36-37 στο 17΄). Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-41 έχοντας πάρει βοήθεια από τον Αλεξ Μάριτς μέσα στο ζωγραφιστό.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, ενώ και πάλι ο Αλέξ Μάριτς μείωσε στον πόντο 56-57, με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο άρχισαν οι ομάδες να σκέφτονται τη νίκη και τα καλάθια λέον έμπαιναν πιο δύσκολα με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση. Στα τελευταία 48΄΄ κι ενώ το σκορ ήταν στο 68-68 ο Κρίστιτς πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών και ευστόχησε σε μία από τις δύο. Ο Σίμον έχασε το λέι απ στην επόμενη φάση και οι παίκτες του Πασούτιν έστειλαν και πάλι τον Σέρβο για δύο ελεύθερες βολές. Αυτή τη φορά ο Κρίστς ευστόχησε και στις και έκανε το 68-71 για την ΤΣΣΚΑ. Στα 25'' η Κουμπάν πρόλαβε πριν της γίνει φάουλ και με τρίποντο δια χειρός Λικχοντέι ισοφάρισε σε 71-71. Η τελευταία επίθεση όπως ήταν λογικό πήγε στα χέρια του Τεόντοσιτς, ο οποίος αστόχησε 4΄΄ πριν από το τέλος κάνοντας air ball κι έτσι το παιχνίδι πήγε στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο μέτρησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων καθώς με 7/8 βολές από τον Τεόντοσιτς και δύο τρίποντα από τους Κριάπα και Μίτσοφ η ΤΣΣΚΑ πέρασε από το Κράσνονταρ, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Top 16.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 44-41, 56-57, 71-71 (κ.α.), 77-84

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ, Μπράουν 13, Γουίλιαμς 10, Χέντριξ 7, Καλνιέτις 2, Λικχοντέι 13, Γιασάιτις, Ζούμπκοφ 11, Ζουκανένκο, Μάριτς 12, Σίμον 9.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 16, Μίτσοφ 3, Φριτζόν 15, Τζάκσον, Πάργκο 2, Κρστιτς 11, Ουίμς 14, Βορόνοφ, Βοροντσέβιτς 2, Χριάπα 15, Χάινς 6.