ΤΟΥΡΚΙΑ | Ο Ντίμπλερ "σκότωσε" την Μπεσίκτας

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Πινάρ Καρσίγιακα, καθώς επικράτησε της περσινής πρωταθλήτριας Μπεσίκτας, με 86-79 για την δεύτερη αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Καρσίγιακα από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε κεφάλι στο σκορ και η Μπεσίκτας δεν έδειχνε να μπορεί να αντιδράσει. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι "ξύπνησαν" αλλά ήταν ήδη αργά για να ανατρέψουν τα δεδομένα και γνώρισαν την ήττα από την καλά διαβασμένη Καρσίγιακα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου, Τζον Ντίμπλερ με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και τον ακολούθησε ο Ρόμπερτ Νίξον με 15 πόντους και 8 ασίστ.

Για την Μπεσίκτας ξεχώρισε ο Βλάντιμιρ Ντάσιτς με 16 πόντους και ο Γκάσπερ Βίντμαρ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.