ΡΕΑΛ Μ. | "Βασιλικό" πάρτι

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι της πέμπτης αγωνιστικής κόντρα στην Αναντόλου Εφές η Ρεάλ Μαδρίτης, με τους Μαδριλένους να διαλύουν τους Τούρκους με 103-57!

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Ρεάλ πήρε τον έλεγχο και βρέθηκε σε θέση οδηγού (7-3 στο 3’). Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να μειώσουν και χάρη στους Μίροτιτς και Μπουρούση στο 7’ οι παίκτες του Λάσο έχτισαν διαφορά 8 πόντων (17-9). Με Χόμπσον και Ντραγκίσεβιτς η Εφές πλησίασε στο σκορ (17-13), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με βολές του Γιουλ για το 19-13.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι γηπεδούχοι και με τον Ρούντι

να ανεβάζει στροφές στο 11’ το σκορ έγινε 24-15. Οι περσινοί φιναλίστ δεν έδειξαν έλεος και βρίσκοντας πόντους από Σλότερ και Κάρολ κατάφεραν στο 14’ να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 15 πόντους (32-17). Μάλιστα, αντί να μειώνεται η διαφορά, αυτή όλο και αυξανόταν και μετά από καλάθι του Σλότερ το σκορ έγινε 38-20. Η ομάδα του Μαχμούτι έβρισκε πόντους μόνο από τον Χόμπσον, όμως η Ρεάλ είχε πλουραλισμό επιθετικά και στο 17’ το σκορ έγινε 43-21 με τρίποντο του Κάρολ. Η Εφές δεν μπορούσε να μειώσει και η Ρεάλ καθάρισε ουσιαστικά από το ημίχρονο το παιχνίδι για το 47-23 του πρώτου μέρους.

Ο επιθετικός μονόλογος των Μαδριλένων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τη διαφορά να αρχίζει να παίρνει μεγάλες διαστάσεις (54-27 με Ντρέιπερ). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πετάξει λευκή πετσέτα και ο Μπουρούσης στο 25’ έστειλε τη διαφορά στους 31 πόντους (61-30). Το Μαδριλένικο προβάδισμα συνέχιζε να μένει ψηλά και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τη Ρεάλ να συνεχίζει να είναι καταιγιστική και να τελειώνει την περίοδο με σκορ 70-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο θα περίμενε κανείς πως η Ρεάλ θα χαλάρωνε. Αντ’ αυτού οι παίκτες του Λάσο συνέχισαν να παίζουν σαν λυσσασμένοι και κατάφεραν να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, αλλά και να ρίξουν κατοστάρα στην Τουρκική ομάδα, που είχε παραδοθεί εδώ και αρκετή ώρα στις ορέξεις των γηπεδούχων. Το τελικό 103-57 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με την Ρεάλ να παίρνει μια δίκαιη και εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 47-23, 70-46, 103-57.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 5 (1), Φερνάντεθ 6, Ρέγες 4, Ντίεθ 2, Μίροτιτς 14 (2), Ροντρίγκεθ 14 (1), Κάρολ 14 (4), Ντάρντεν 2, Γιουλ 10 (2), Μπουρούσης 17 (3), Σλότερ 9, Μέχρι 6.
Εφές Αναντόλου (Μαχμούτι): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 11 (3), Ερντέν 2 Γκόρντον 6, Χόπσον 13 (1), Ντραγκίσεβιτς 8, Πλάνινιτς 2, Μπάρατς 10, Μπατούκ 2, Σαβάνοβιτς 3 (1).