ΡΕΑΛ Μ. | Με άγχος και... Γιουλ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο σπίτι της, όμως οι Μαδριλένοι έχοντας «ζεστό» τον Σέρχιο Γιουλ στα τελευταία λεπτά επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας με 74-68 των Ισραηλινών.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο πρώτο τρίλεπτο με 4-4. Νίκολα Μίροτιτς και Ρούντι Φερνάντεθ ανέβασαν την απόδοση τους, η ομάδα του Λάσο έπαιξε καλή άμυνα και στο 7’ το σκορ έγινε 16-11 υπέρ της «βασίλισσας». Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης πήρε προσπάθειες από πλευράς Μακάμπι, οι Ισραηλινοί «έκλεισαν» τα ατού των Μαδριλένων και

στο 9’ με τρίποντο του Ινγκλς οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 19-20, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τους Ράις και Πνίνι να δίνουν λύσεις επιθετικά η Μακάμπι ξεκίνησε μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (22-25 στο 12’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βρίσκοντας σκορ από Ρέγιες και Σλότερ στο 14’ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 26-25. Η Μακάμπι κατάφερε να μείνει προσωρινά κοντά στο σκορ, όμως η Ρεάλ με Γιουλ και Ρέγιες πήρε «ανάσα» 5 πόντων στο 17’ (34-29). Στο 19’ ο Ντάρντεν με τρίποντο έστειλε την ομάδα του στο +7 (39-32), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και μείωσαν με τον Πνίνι σε 39-35.

Μίροτιτς και Ντάρντεν ξεκίνησαν καλά για τη Ρεάλ στο δεύτερο μέρος και στο 21’ το σκορ έγινε 44-36. Ο Πνίνι συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, οι Ισραηλινοί έπαιξαν άμυνα και στο 24’ μετά από τρίποντο του Οχαγιόν το σκορ έγινε 46-50. Οι παίκτες του Μπλατ είχαν πάρει τον έλεγχο του αγώνα και έχτισαν διαφορά στο σκορ (48-55 στο 25’). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, ωστόσο, η Μακάμπι είχε τον έλεγχο και στο 28’ με καλάθι του Χίκμαν το σκορ έγινε 52-57. Οι Μαδριλένοι με Φερνάντεθ και Ρέγιες μείωσαν στο φινάλε της περιόδου σε 56-57.

Τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου δεν είχαν ρυθμό και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο 32’ το σκορ ήταν 57-57 μετά από 1 εύστοχη βολή του Φελίπε Ρέγιες. Ο Ρούντι Φερνάντεθ σκόραρε μετά από ώρα και στο 33’ η Ρεάλ πέρασε μπροστά με 60-59. Η Ρεάλ πήρε προσωρινά «ανάσα» 4 πόντων με μπροστάρη τον Γιουλ (64-60), με τον Χίκμαν στα μισά της περιόδου να μειώνει σε 64-63. Με δράση τον Ράις λίγο αργότερα η Μακάμπι πέρασε μπροστά εκ νέου με 64-66. Ο Γιουλ πήρε την κατάσταση προσωπικά στα τελευταία λεπτά και με διαδοχικά τρίποντα έκανε το σκορ 72-68 στο 39’. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους, επικρατώντας με 74-68 της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-35, 56-57, 74-68.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 16(1 τρ., 8 ριμπ.), Ρέγιες 8, Ντίεθ, Μίροτιτς 9(1), Ροντρίγκεθ 8, Ντάρντεν 6(2), Γιουλ 20(3), Μπουρούσης 2(1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπ., 1 κλέψιμο, 1 τάπα), Σλότερ 3.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 4, Σμιθ 4, Χίκμαν 11(1), Ινγκλς 7(1), Τάιους 6, Πνίνι 15(5), Οχαγιόν 3(1), Μπλου 3(1), Λάντεσμπεργκ, Σχορτσανίτης 15(4/6 δίποντα, 7/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 6 κερδισμένα φάουλ).