ΡΕΑΛ Μ. | Γαλλικός "περίπατος"

Χωρίς να συναντήσει προβλήματα η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πολύ εύκολο βράδυ στη Γαλλία, επικρατώντας της Στρασμπούργκ με 66-85, συνεχίζοντας αήττητη στη διοργάνωση.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Μαδριλένοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με προσπάθειες των Μίροτιτς και Ρούντι Φερνάντεζ το σκορ έγινε 10-13 στο 4’. Όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Λάσο ανέβαζαν στροφές και με νέο καλάθι του Ρούντι το σκορ έγινε 10-20. Οι γηπεδούχοι όμως στο φινάλε του δεκαλέπτου μάζεψαν τη διαφορά και με καλάθι του Κάμπελ μείωσαν σε 17-22.

Οι

παίκτες του Κολέ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και μείωσαν με καλάθι του Μέρφι σε 22-25. Ο Ρούντι συνέχισε να δίνει λύσεις επιθετικά για τους φιναλίστ της Euroleague, όμως οι γηπεδούχοι δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να πάρουν διαφορά και με καλάθι του Αζινκά στο 15’ το σκορ έγινε 28-30. Από εκεί και πέρα όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με μπροστάρηδες τους Γιουλ και Ρούντι έκλεισαν το ημίχρονο στο +16 για το 31-46.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Μαδριλένοι στο δεύτερο μέρος και με τρίποντο του Ντρέιπερ στο 23’ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 21 πόντους (33-54). Η Ρεάλ έκανε ο,τι ήθελε στο παρκέ, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους και μοιραία η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 28 πόντους (35-63 με Γιουλ). Ο Αζινκά προσπάθησε να μειώσει για τη Στρασμπούργκ (39-63), όμως η διαφορά ήταν ακόμα μεγάλη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη Ρεάλ να είναι απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα και να κρατάει σταθερά σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά, για να επικρατήσει στο τέλος με σκορ 66-85, συνεχίζοντας ακάθεκτη την πορεία της στην πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-46, 39-63, 66-85.

Στρασβούργο (Κολέ): Τουπέν 6, Λελούπ 2, Λακόμπ 6, Κάμπελ 4, Γκριρ 2, Ντιπόρ 4, Αμπρομάιτις 2, Αγινκά 23, Μέρφι 17 (2).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 3, Φερνάντεθ 24 (5), Ρέγες 5, Ντίεθ 2, Μίροτιτς 5 (1), Ροντρίγκεθ 5 (1), Κάρολ 14 (4), Ντάρντεν 5 (1), Γιουλ 8 (1), Μπουρούσης 9 (1), Σλότερ 1, Μεχρί 4.