ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ | "Πέταξε" με Γιόβοβιτς

Το Περιστέρι με κορυφαίο τον Μπόσκο Γιόβοβιτς, αν και αδιάφορο βαθμολογικά, επικράτησε του Αρη με 78-63 για την 26η αγωνιστική της Α1 και δεν έκανε την χάρη στους φιλοξενούμενους να φτάσουν την 6η θέση και να αποφύγουν στα πλέι οφ τον Παναθηναϊκό.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύον ομάδες να προχωρούν χέρι χέρι στο σκορ. Στο 5ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο 10-10 και το παιχνίδι συνεχιζόταν στο ίδιο μοτίβο μέχρι και το 7ο λεπτό της περιόδου. Ο Άρης

όμως με ένα σερί 9 πόντων κατάφερε να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο στο +9 (16-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 10-2, το Περιστέρι μείωσε στον πόντο (26-27) στο 12' με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου και ανάγκασε τον Βαγγέλη Αλεξανδρή να καλέσει τάιμ άουτ για να "ξυπνήσει" την ομάδα του. Το Περιστέρι μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί αμέσως μετά (28-27) με καλάθι του Πέτρουλα. Ο Άρης με τρίποντο του Τσαλδάρη στο 16' ισοφάρισε σε 30-30 αλλά τελικά οι γηπεδούχοι τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +3 με καλάθι τριών πόντων του Γιόβοβιτς, 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του εικοσαλέπτου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου το Περιστέρι πάτησε γκάζι και με "οδηγούς" τον Γιόβοβιτς και τον Έντουαρντς, έκανε το +10 (44-34) στο 24', διαφορά που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην μπορούν να ανατρέψουν. Στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου όμως, με ένα σερί 7 πόντων, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, μείωσε σε 48-43, 30" πριν από την λήξη του δεκαλέπτου αλλά τελικά το σκορ των 30 λεπτών έκλεισε στο 50-43.

Στο τελευταίον δεκάλεπτο το Περιστέρι με Γιαννόπουλο και Γιόβοβιτς να αναλαμβάνουν δράση, ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (65-47) στο 35'και τα πράγματα για τους "κιτρινόμαυρους" έγιναν πολύ δύσκολα. Στον χρόνο που απέμεινε για την λήξη της αναμέτρησης ο Άρης κατάφερε απλά να μειώσει την διαφορά με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει τελικό σκορ 78-63.

Δεκάλεπτα: 16-25, 37-34, 50-43, 78-63