ΠΑΟΚ | Στον τελικό ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 76-75 της πρωταθλήτριας Βουλγαρίας, Λουκόιλ του Βεργίνη σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο "Δ. Κραχτίδης" στη Δράμα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε 27-22 στην πρώτη περίοδο. Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι την τελευταία επίθεση στην οποία ο Μάρκ Πέιν έκλεψε τη μπάλα από τον Αχάρα

δίνοντας τη νίκη στο δικέφαλο. Την Κυριακή (30/9) ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Πανιώνιο που νίκησε τον ΚΑΟΔ στο άλλο παιχνίδι του τουρνουά.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης, Μπήτης, Ξενικάκης

Τα Δεκάλεπτα: 27-22, 41-42, 64-64, 76-75

ΠΑΟΚ: Λιάπης, 2, Κούπερ 8, Χαραλαμπίδης 16 (3), Πέιν 11, Βουτσίτσεβιτς, Τσόχλας 12 (2), Δέδας 1, Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 2, Κασελάκης 7 (1), Τσαϊρέλης 13.

Λουκόιλ: Ουάιτ 13 (1), Βεργίνης 4, Τάκερ 5 (1), Μίνκοφ 2, Αβράμοφ 14 (2), Μαρτσίνκοβιτς 5, Γκεοργκίεφ 9, Μπάνεφ 2, Αχάρα 9, Λάλιτς 12.