ΠΑΟΚ | Παρατάσεις, αγωνία και... ΠΑΟΚ

Σε ένα παιχνίδι που σε όλη τη διάρκεια του ήταν ντέρμπι ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες καθώς, αν και χρειάστηκε τη δεύτερη παράταση, επικράτησε του αξιόμαχου Πανελευσινιακού με 81-72.

Πολύ καλά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι το παιχνίδι και πήραν κεφάλι στο σκορ στο πρώτο δίλεπτο με 0-5. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να συνέρχεται και με μπροστάρη τον Κούπερ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά για το 7-14. Ο Αμερικανός των γηπεδούχων ήταν ζεστός και συνέχισε

το επιθετικό του κρεσέντο, δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του με 17-16. Οι Ελευσίνιοι αντέδρασαν άμεσα και με τρίποντο του Μάντζαρη στο 9’ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 17-21

Οι «σταχυοφόροι» κατάφεραν και ξέφυγαν στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με 18-23, αλλά ο Δικέφαλος κατάφερε και ισοφάρισε με καλάθι του Καλλέ σε 23-23. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν εκ νέου να πάρουν προβάδισμα με αιχμή του δόρατος τον Τζόουνς (25-29). Ο Κασελάκης κατάφερε και μείωσε στο φινάλε του ημιχρόνου σε 27-30.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι δύο ομάδες συνέχισαν όπως ακριβώς και στο πρώτο μέρος. Από τα μέσα όμως της περιόδου ο Δικέφαλος ανέβασε στροφές και εντελώς αθόρυβα με αιχμή του δόρατος τον Μιχάλη Τσαϊρέλη βρέθηκε στο +5 (45-40), το οποίο λίγο αργότερα μετατράπηκε στο +7, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να προηγείται με 49-42.

Το πάνω χέρι στο παιχνίδι συνέχισαν να έχουν οι γηπεδούχοι χάρη σε καλάθια από Πέιν και Τσαϊρέλη (53-47), όμως οι «σταχυοφόροι» με μπροστάρη τον Μπράντις Ράλεϊ Ρος μείωσαν σε 55-54 στα μισά του δεκαλέπτου. Στο 37’ ο Παπαμακάριος έβαλε –μετά από ώρα- την ομάδα του σε θέση οδηγού (55-56). Ο Ρος ήταν ζεστός εδώ και ώρα για το 58-60 της ομάδας του, αλλά ο Χαραλαμπίδης με το πρώτο του εύστοχο σουτ στο παιχνίδι έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ (61-60). Ο Παπαμακάριος με δύσκολο σουτ έβαλε μπροστά εκ νέου την ομάδα του με 61-62, όμως ο Κούπερ με βολές έγραψε το 63-62. Ο Φαγιέ οδηγήθηκε και αυτός με τη σειρά του στη γραμμή των βολών και 5 δεύτερα πριν το φινάλε ισοφάρισε σε 63-63. Ο Δικέφαλος στην επαναφορά έκανε λάθος και οι Ελευσίνοι παραλίγο να «κλέψουν» το παιχνίδι αλλά το lay up του Νίκου στην εκπνοή δε βρήκε στόχο.

Ζεστός μπήκε στην παράταση ο Δικέφαλος και με καλάθια των ΤσαΪρέλη και Πέιν πήρε προβάδισμα για το 67-63. Η παράταση ήταν δραματική και σε αυτό –σε μεγάλο βαθμό- συνέβαλε ο Παπαμακάριος ο οποίος με τρίποντο μείωσε σε 69-68 46 δεύτερα πριν το τέλος. 1 δεύτερο πριν το φινάλε ο Φαγιέ με βολές ισοφάρισε σε 69-69, οδηγώντας το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Όπως στην πρώτη, έτσι και στη δεύτερη παράταση ο Δικέφαλος πήρε τα ηνία και με μπροστάρη και πάλι τον Μιχάλη ΤσαΪρέλη βρέθηκε στο +6 (76-70). Ο Φαγιέ με ωραία προσπάθεια μείωσε σε 76-72, αλλά ο Χαραλαμπίδης με 2 βολές 57 δεύτερα πριν το τέλος έκανε το σκορ 78-72. Ο Δέδας με τρίποντο στο φινάλε σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να επικρατεί με 81-72 σε ένα άκρως αγχωτικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 27-30, 49-42, 63-63, 69-69 (παρ.), 81-72 (δεύτερη παρ.).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 16 (4), Χαραλαμπίδης 10 (2), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 19, Δέδας 3, Μαργαρίτης 5, Καλλές 2, Μπόγρης 3, Κασελάκης 12 (2), Λιάπης.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4 (1), Παπαμακάριος 20 (2), Αράπης 3 (1), Ράλει 16, Τζόουνς 6, Φαγιέ 10, Μελισσαράτος, Τέρνερ 10, Μάντζαρης 3 (1).