ΠΑΟΚ | Ψυχή ΠΑΟΚ!

Με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να παίρνει την μπαγκέτα του ηγέτη ο ψυχωμένος ΠΑΟΚ πέρασε από το Μαυροβούνιο επικρατώντας για δεύτερη φορά της Μπουντούτσνοστ με 69-75, βάζοντας θεμέλια πρόκρισης!

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία και επέβαλε τον ρυθμό του, γεγονός το οποίο του έδωσε τη δυνατότητα να περάσει μπροστά στο σκορ με 11-14 στο 6’. Μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Σούλη
Μαρκόπουλου κατάφεραν και αύξησαν τη διαφορά κλείνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων (17-22). Το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εξαιρετικό για την Ελληνική ομάδα και με τον Γιώργο Δέδα να προσφέρει πολύτιμους πόντους το σκορ έγινε 22-29 στο 12’. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την διαφορά ψηλά (28-36 στο 16’), όμως με αντεπίθεση διαρκείας οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ισοφάρισαν σε 38-38 στο 19’. Την τελευταία λέξη όμως για το πρώτο μέρος την είπε ο Κούπερ, ο οποίος με καλάθι 20 δεύτερα πριν το τέλος έγραψε το 38-40, κλείνοντας με αυτό το σκορ το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον ΠΑΟΚ να έχει το πάνω χέρι και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μαζέψουν τη διαφορά. Προς το τέλος του δεκαλέπτου οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, της τάξεως των 10 πότνων (51-61). Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν κακός και αποτέλεσμα αυτού ήταν ο Δικέφαλος να μην μπορεί να ανοίξει τη διαφορά, με την Μπουντούτσνοστ να μένει στη διεκδίκηση του αγώνα. Στο 36' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 58-63, όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τόσο την ψυχραιμία τους, όσο και το προβάδισμα και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας με τελικό σκορ το 69-75. Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 51-61, 69-75. Μπουντούτσνοστ (Γιόβοβιτς): Σέχοβιτς 18(1), Μιχάιλοβιτς 4, Πόποβιτς, Σούμποτιτς, Κομάτινα 8(1), Βίτκοβατς 6, Πόποβιτς Α, 14(1), Ακιντέλε 8(10 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 3(1), Τσάπιν 3, Κόλεμαν 5. ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 13(1), Κούπερ 12(2), Χαραλαμπίδης 21(1), Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 1, Δέδας 6(1), Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης 17, Κασελάκης 3(1), Λιάπης. To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής: Group ANίμπουρκ - Οστάνδη (20/11)Αρτλαντ - Καντού (20/11)Λε Μαν - Τσιμπόνα (20/11)Group BΤσεντεβίτα - Μπιλμπάο 89-79Σαλόν /Σαονέ - Σαρλερουά 91-77Σάσαρι - Όλντενμπουργκ (20/11)Group CΒαλένθια - Παρί Λεβαλουά 98-52Βιλερμπάν - Ουλμ (20/11)Βαρέζε - Ολίμπια Λιουμ. (20/11)Group DΑλμπα Βερολίνου - Βόννη (20/11)Γκραβελίν - Βίρτους Ρόμα (20/11)Μονς - Σαραγόσα 65-104Group EΛουκόιλ Ακαντέμικ - Χάποελ Ιερουσαλήμ (20/11)Πλοέστι - Κίμκι (20/11)Ιγκοκέα - Πινάρ Καρσίγιακα (20/11)Group FΜπουντούτσνοστ -ΠΑΟΚ 69-75Χιμίκ - Ανκαρα (20/11)Αλμπα Φέχερβαρ (20/11)Group GΟύνικς Καζάν - Μακάμπι Χάιφα (20/11)ΜΖΤ Σκοπίων - Ρίγα (20/11)Κάλεβ - Μπάνβιτ (20/11)Group ΗΣπαρτάκ Αγ. Πετρούπολης - Μπεσίκτας (20/11)Νεπτούνας - Μπίσον Λ(20/11)Ραντνίτσκι - Πανιώνιος (20/11)