ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | "Καθάρισε" με Γιάνκοβιτς και Παππά

Ο Πανιώνιος τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στον Ικαρο Καλλιθέας αλλά τελικά μπόρεσε να πάρει την αγχωτική νίκη με 82-75 επί της ομάδας της Καλλιθέας με κορυφαίους τους Νίκο Παππά και Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς.

Ο Ικαρος ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και στο 6' προηγήθηκε με 7-11. Ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13 στο 8' αλλά ο Ικαρος κατάφερε στο 10' να πάρει κεφάλι στο σκορ

με 13-18.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος παρουσιάστηκε βελτιωμένος και στο 15' ισοφάρισε σε 24-24. Στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια αλλα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ολοκλήρωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-37.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 23' έκανε το +7 (44-37). Ο Ικαρος όμως απάντησε άμεσα και στο 26' μείωσε σε 49-48, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε και η τρίτη περίοδος (56-55).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τον Πανιώνιο να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 33' με καλάθι του Παππά (66-58). Ο Ικαρος δεν το έβαζε κάτω και έβρισκε τρόπους να παραμένει κοντά στο σκορ. Στο 38' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 74-72 αλλά ο Πανιώνιος έμεινε ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά και πήρε τελικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-18, 41-37, 56-55, 82-75

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 1, Αθηναίου 1, Κις 2, Μίλμπουρν 10, Αθανασούλας 11(3), Μπατής 7(2), Γιάνκοβιτς 20(2), Καββαδάς, Παππάς 22(2), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 6.

Ίκαρος (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 4, Βρκιτς 11(1), Ντελκ, Φαγιέ 12(2), Γκίμπσον 9(2), Γιαννακίδης 13(3), Μίτσιαλος, Σίμτσακ 12, Πάντιτς 14.