ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Περίπατος για τους "πράσινους"

Ο Παναθηναικός ξεπέρασε εύκολα το "εμπόδιο" του Περιστερίου, καθώς επικράτησε με 85-60 για την 21η αγωνιστική της Α1.

Ο Παναθηναικός ήταν απόλυτος κυρίαρχος από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση τόσο σε οργανωτικό όσο και σε εκτελεστικό επίπεδο.Οι οχτώ πόντοι

του βοήθησαν τους Πράσινους να ξεφύγουν στο σκορ και να τελειώσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 17-6.

Η πιεστική άμυνα και ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα ήταν τα στοιχεία που έδωσαν συνέχεια στην πολύ καλή εμφάνιση του Παναθηναικού και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους 22 πόντους στο ημίχρονο (40-18).

Ο προπονητής των Πρασίνων είχε την ευκαιρία σε όλο το δεύτερο ημίχρονο να ξεκουράσει βασικούς παίκτες και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα για την ομάδα του. Με καλή κυκλοφορία και υπομονή στην επίθεση κατάφερε να περάσει εύκολο απόγευμα στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ. Κορυφαίοι για τον Παναθηναικό οι Μπάνκς με 19 πόντους και 5/7 τρίποντα και Μπράμος με 14π. και 4/6 τρίποντα. Για το Περιστέρι ο Νώντας Παπαντωνίου πέτυχε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-6, 23-12, 21-16, 24-26

ΠΑΟ:(Πεδουλάκης) Σχορτσιανίτης 4, Μπράμος 14(4), Ματσιούλις 7(1), Διαμαντάκος, Ούκιτς 7, Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 4, Γκίστ 6(1), Μπάνκς 19(5), Ξανθόπουλος 10(1), Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2

Περιστέρι:(Κουστένης) Παπαντωνίου18(2), Κομποδιέτας 7(1), Πάρκερ 10(1), Κανονίδης 6, Ψαρόπουλος, Μάντζαρης 6(1), Μίτσελ 11(1), Χάινς, Πέτρουλας, Μελισσαράτος, Λάκκας 2, Ζούμπος.