ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Λευκός πάνθηρας...

Ο Παναθηναϊκός φόρεσε τις λευκές του εμφανίσεις, νίκησε με 81-55 τον Πανιώνιο, έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά της Α1 και απέχει πλέον ένα... βήμα από την πρόκριση στον τελικό.

Ο Πανιώνιος παρά το καλό του ξεκίνημα (5-10, 5') άντεξε ουσιαστικά μόνο για ένα δεκάλεπτο (17-16, 10'), καθώς εγκλωβίστηκε στην άμυνα του «τριφυλλιού». Ο Παναθηναϊκός

εδραίωσε το προβάδισμά του στην δεύτερη περίοδο (38-27, 20'), ενώ στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο μην αφήνοντας τον Πανιώνιο να τους απειλήσει. Ο Μάικ Μπράμος σημείωσε 15 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη ενώ από την πλευρά του Πανιωνίου ήταν ο Λάντον Μίλμπουρν και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς πέτυχαν από 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-16, 38-27, 67-41, 81-55
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 9, Μπράμος 15 (3), Κάρι 5 (1), Ματσιούλις 6 (1), Ούκιτς 6, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 5, Γκουίν 2, Ξανθόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 6.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 3, Πέιν 5 (1), Αθηναίου 2, Κιζ, Μίλμπουρν 10 (2), Αθανασούλας 8 (1), Μπατής 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Καββαδάς 2, Παππάς 9 (1), Αγραβάνης 3, Μπούκερ.

*Ο Στεφάν Λάσμε αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αχίλλειο στη διάρκεια της αναμέτρησης.