ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Υγιεινό... ξεμούδιασμα

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 99-61 τον Ίκαρο Χαλκίδας στο "παγωμένο" ΣΕΦ, ερχόμενος από κεκτημένη ταχύτητα από την Κωνσταντινούπολη.

Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και μαζί το προβάδισμα από την αρχή (20-4). Έπαιξαν καλά στην άμυνα και με τον Περπέρογλου να κάνει πολύ καλό δεκάλεπτο σημειώνοντας εννέα πόντους έφτασαν χωρίς δυσκολία στο 27-14. Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Γιώργου

Μπαρτζώκα με πολύ καλό ποσοστά στα δίποντα (15/20, 75%) και έλεγχο των ριμπάουντ (21-12) δεν δυσκολεύτηκαν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους στους 27 πόντους (59-32).

Ο αγώνας δεν χωρά κριτικής, μιας και τα υπόλοιπα 20 λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να συνεχίζουν να προσφέρουν θέαμα και σκορ, τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο συμμετοχής στον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Γιώργο Καλαφατάκη να μπορεί να δει την κατάσταση των παικτών του απέναντι σε μία ομάδα, με μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, όπως ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν με περίσσια ευκολία, όπως δείχνει και το τελικό 99-61 στην τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 59-32, 78-45, 99-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λο 7 (1 τρίποντο), Ντάνστον 15, Σπανούλης 4 (5 ασίστ), Περπέρογλου 22 (7/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Παπαπέτρου, Σλούκας 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σίμονς 5 (6 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 9 (1 τρίποντο), Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 7, Κατσίβελης 3

Ίκαρος Χαλκίδας (Γιώργος Καλαφατάκης): Στρναντ 6, Γκόβενς 11, Παπανικολόπουλος 6, Άσκα 17 (10 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος, Σάτον 6 (7 ριμπάουντ), Γκαγκαλούδης 9 (1 τρίποντο), Σπανός, Μπορόβνιακ, Τολιόπουλος, Μπεκ 6, Μπέμπης