ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Γυάλιζε το μάτι τους (video)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 95-82 της Φενέρμπαχτσε Ούλκερ για την 1η αγωνιστική του E΄ ομίλου του Top 16 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Βασίλη Σπανούλη και Στράτο Περπέρογλου.

Το μάτι των παικτών του Ολυμπιακού γυάλιζε καθώς από την αρχή του αγώνα οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Βασίλη Σπανο΄ύλη να δημιουργεί και να εκτελεί σε

πολύ υψηλό ρυθμό την τουρκική ομάδα (14-7 στο 5΄). Η "Φενέρ" κυρίως με ντράιβ προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα των "ερυθρολεύκων" ενώ κατάφερε να μειώσει στο 6΄σε 17-15. Με δύο ελεύθερες βολές του αρχηγού του Ολυμπιακού και ένα τρίποντο του Μάντζαρη το σκορ έγινε 22-15 στο 7΄. Το καλάθι του Ντάνστον στο 9΄ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (27-17), ενώ το λέι απ του Νεμάνια Μπιέλιτσα έγραψε το 27-19 του πρώτου δεκαλέπτου. Μπογκντάνοβιτς και Μπιέλιτσα ήταν απελπιστικά μόνοι για τους Τούρκους (32-22 στο 13΄), ενώ για τον Ολυμπιακό τη σκυτάλη στη δεύτερη περίοδο πήρε ο υπαρχηγός Γιώργος Πρίντεζης (39-29 στο 16΄). Η συνέπεια των Πρωταθλητών Ευρώπης στα ριμπάουντ αλλά και η μαχητικότητα που επιδείκνυαν σε κάθε φάση διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (44-34 στο 18΄), ως και τη στιγμή που ξύπνησε ο Λίνας Κλέιζα που με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 7 (45-38 στο 19΄). Πρίντεζης και Μπογκντάνοβιτς πέτυχαν από ένα καλάθι και έκαναν το 47-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο είχε ακριβώς την ίδια ένταση με το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να είναι και πάλι σε ρόλο οδηγού στο σκορ (56-45 στο 23΄). Η "Φενέρ" κατάφερε να μειώσει στο καλάθι κάνοντας ένα επιμέρους 2-11 (58-56 στο 26΄), ωστόσο με τους Βασίλη Σπανούλη και Ματ Λοτζέσκι να σκοράρουν στο τελευταίο δίλεπτο διαμορφώθηκε το 62-56 του τρίτου δεκαλέπτου. Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς γρήγορα, καθώς με τέσσερις πόντους του Στράτου Περπέρογλου οι Πρωταθλητές Ευρώπης πήραν προβάδισμα με 66-58 στο 31ο λεπτό. Τα διαδοχικά τρίποντα του Εμίρ Πρέλτζιτς κράτησαν τους Τούρκους στο παιχνίδι μειώνοντας στους 3 (78-75 στο 37΄). Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός πέτυχε 5 τρίποντα με τους Περπέρογλου και Σπανούλη να έχουν από 2, ενώ ένα πέτυχε ο Ματ Λοτζέσκι και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 95-82.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-40, 62-56, 95-82

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 4, Σπανούλης 28 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Περπέρογλου 21 (9 ριμπάουντ), Σλούκας 2, Σίμονς 5 (4 ριμπάουντ), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (3), Λοτζέσκι 14 (2).

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 4, Ονάν, Μπιέλιτσα 11 (6 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 6 (2), Κλέιζα 7 (1), Βίντμαρ 8, Ζόριτς 13, Σιπάχι, Μπογκντάνοβιτς 16, Πρέλτζιτς 17 (3)