ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Χωρίς αντίπαλο...

Ο Ολυμπιακός χωρίς να συναντήσει αντίσταση, επιβλήθηκε της Καβάλας στο ΣΕΦ με 113-62 για την έκτη αγωνιστική της φετινής Α1 και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του απέναντι στην Καβάλα και στο τέλος της περιόδου βρισκόταν ήδη

στο +20 (34-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν μείωσαν τον ρυθμό τους και στο 13' με καλάθι του Σλούκα έφτασαν στο νταμπλ σκορ (38-19). Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί στο παρκέ και στο 20' η διαφορά είχε ξεπεράσει τους 40 πόντους (67-26).

Στην επανάληψη τα δεδομένα δεν άλλαξαν και ο Γιώργος Μπαρτζώκας βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει νέα συστήματα στο παιχνίδι των "ερυθρολεύκων". Η Καβάλα έμοιαζε χαμένη στο παρκέ και δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Ο Ολυμπιακός συνέχισε τον... περίπατο και στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά είχε εκτοξευθεί στο +52 (91-39).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους γηπεδούχους που δεν δυσκολεύτηκαν να ξεπεράσουν τους 100 πόντους και τελικά πήραν τη νίκη με 113-62.

Δεκάλεπτα: 34-14, 67-26, 91-39, 113-62Σε λίγο περισσότερα...