ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | "Μπλακ άουτ" στα 78α γενέθλια της Αρμάνι Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός πέρασε "εφιαλτικό" βράδυ στο Μιλάνο γνωρίζοντας την πρώτη ήττα του στη διοργάνωση με 81-51 από την Αρμάνι για τη 2η αγωνιστική του Ε΄ομίλου του Top 16.

Η Αρμάνι χρειάστηκε 2,5 λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι με τον Κιθ Λάνγκφορντ, ενώ πολύ γρήγορα ήρθε και η "απάντηση" από τον Βασίλη Σπανούλη. Ο Ολυμπιακός

έχοντας ενέργεια στην επίθεση κατάφερνε να βρίσκει λύσεις πότε με τον Σίμονς πότε με τον Πρίντεζη (12-14 στο 8΄). Ο Ολυμπιακός "έκλεισε" το δεκάλεπτο στο +5 με buzzer-beater του Κώστα Σλούκα (16-21). Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο από τον Κιθ Λάνγκφορντ που αποτελούσε τον Νο1 κίνδυνο για την άμυνα των Πειραιωτών. Ο Στράτος Περπέρογλου με δικό του τρίποντο έκανε το 19-24, ωστόσο η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και κάνοντας αλλαγές σε όλα τα μαρκαρίσματα κατάφερε να "κλειδώσει" τα επιθετικά ατού των "ερυθρολεύκων", με αποτέλεσμα να ανοίξουν τη διαφορά υπέρ τους έπειτα από ένα σερί 11-0 (30-24). Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τις λύσεις και πήραν κεφάλι στο σκορ με το λέι απ του Σπανούλη (30-31 στο 15΄). Από εκεί και μετά οι Πρωταθλητές Ευρώπης πέτυχαν μόλις ένα πόντο με μία βολή του Σίμονς και η Αρμάνι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-32 έπειτα από 3 εύστοχες ελεύθερες βολές του Λάνγκφορντ (17π. στο ημίχρονο).

Η Αρμάνι μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ολυμπιακό να σκεφτεί τη νίκη. Η ιταλική ομάδα με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα και με απίστευτη ευστοχία από το τρίποντο κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη με το τ΄λεος της τρίτης περιόδου, φτάνοντας τη διαφορά στο +23 (63-40). Η ενέργεια και η διάθεση των παικτών της Αρμάνι για τη νίκη συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μοιάζουν μπλοκαρισμένοι στα αμυντικά τρικ του Λούκα Μπάνκι. Η Αρμάνι πήρε τη νίκη με 30 πόντους διαφορά (81-51) έχοντας 12-21 τρίποντα (57%) και 8 μπλοκ στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 16-21, 39-32, 63-40, 81-51.

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τσερέλα 5, Μέλι 3, Χάκετ 17, Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 29 (5/6 τρίποντα), Σάμιουελς, Ουάλας 2, Λαουάλ 10 (9 ριμπ., 5 τάπες), Μος 2, Τζέρελς 13, Τουρέ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 3, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 3, Σλούκας 7, Κόλινς, Σίμονς 6, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 7, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 5.