ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Στους "4" η Εθνική Παίδων

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ και συνάμα το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Παίδων, πήρε η Ελλάδα χάρη στη νίκη με 42-38 επί της Γαλλίας. Η Εθνική δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, έμεινε πίσω στο σκορ για 35 λεπτά, αλλά χάρη στην άμυνά της, την ψυχραιμία της και την κατάθεση ψυχής, έκανε την ανατροπή. Στους "4" θα αντιμετωπίσει το νικητή από το ματς Σερβία-Γερμανία.

Το

παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την Ελληνική ομάδα καθώς εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Γάλλων με αποτέλεσμα την πολύ μεγάλη αστοχία στα σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Είναι ενδεικτικό ότι το πρώτο εύστοχο σουτ για την ελληνική ομάδα ήρθε στο 408 (2-2), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 7-10.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι 6-10 για τους τρικολόρ. Στο πρώτο εικοσάλεπτο η Ελλάδα είχε 6/31 σουτ (19,4%), ενώ το ποσοστό της Γαλλίας ήταν 25,9%, έχοντας όμως την υπεροπλία στα ριμπάουντ (18-28). Η ανάπαυλα βρήκε την Εθνική μας πίσω στο σκορ με 13-20 έχοντας πολύ κακό ποσοστό, 6/31 σουτ.

Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ και με 10 πόντους (15-25, 23), αλλά από το σημείο αυτό και μετά άρχισε σταδιακά να μειώνει την απόσταση. Κλειδί ήταν η βελτίωση στον τομέα των ριμπάουντ και η αμυντική διάθεση, ενώ και επιθετικά η ελληνική ομάδα έγινε πιο δραστήρια, φτάνοντας στο 30' στο 27-30.

Ολα κρίθηκαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που υπήρχαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Μουράτος έδωσε το προβάδισμα (38-36, 35.25"), ο Κόνιαρης με 2/2 βολές έγραψε στο 40-36 (39'10"), οι Γάλλοι μείωσαν (40-38 με 44" για τη λήξη) για να σφραγίσει τη νίκη ο Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ στο άστοχο σουτ των Γάλλων, κέρδισε φάουλ και το μετέτρεψε σε δύο πόντους από τη γραμμή των βολών για να διαμορφώσει το τελικό 42-38.

Η Εθνική Παίδων παράλληλα με την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, πέρασε και για το Παγκόσμιο Παίδων που θα διεξαχθεί του χρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 7-10, 13-20, 27-30, 42-38

Ελλάδα(Μανουσέλης): Χαραλαμπόπουλος 14 (6 ριμπ.), Παπαγιάννης 8 (13 ριμπ.), Κόνιαρης 8, Σκουλίδας 4 (8 ριμπ.), Μιχαλούτσος 4, Φλιώνης 2, Μουράτος 2, Φραγκιαδάκης, Καμαρας, Ντουζίδης.

Γαλλία: Λεμπέφ 7, Σαμ 3, Κορτάλ 2, Τσουάφ, Ντενίς 5, Λουμπακί 5, Ζαν,Μπενγκαμπέρ, Νουά 6, Γκομπόλντ 9, Ονά Εμπό 1, Μπλες