ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Νέων Γυναικών: Καταιγιστική επί της Ρουμανίας

Με φόρα από παιχνίδι με την Βουλγαρία και ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα Νέων Γυναικών (U20), επικράτησε της Ρουμανίας με 35-67 στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Division B).

Η Ρουμανία αρχικά μπήκε στο παιχνίδι πιο δυνατά και στο 3' είχε κάνει το 5-0. Η ελληνική ομάδα όμως με δύο απανωτά τρίποντα από την Χατζηγιακουμή κι έπειτα με καλάθι της Σπανού, πέρασε μπροστά με 7-8 και συνέχισε την αντεπίθεσή της ως το τέλος του δεκαλέπτου που έληξε 13-19 υπέρ της Ελλάδας.

Στην

δεύτερη περίοδο η ομάδα του Θάνου Σόφτση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 14' έφτασε στο +9 (14-25). Σε εκείνο το σημείο όμως η Ρουμανία εκμεταλλευόμενη την αστοχία της ελληνικής ομάδας (0/9 σουτ) μείωσε την διαφορά με ένα σερί 8 πόντων και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-25.

Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα πάτησε γκάζι και με εξαιρετικές τις Κανταρά και Σπανού, έφτασε στο 26' στο +10 (29-39) και με επιμέρους σκορ 7-21 και πολύ καλή αμυντική λειτουργία, στην λήξη του δεκαλέπτου βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 29-46.

Το τελευταίο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την Ρουμανία να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι στο 37' (31-55), μετά από 13 περίπου λεπτά όταν και είχε κάνει το 29-34 με καλάθι της Ουρσού. Η Ελλάδα πήρε τελικά εύκολα τη δεύτερη της νίκη στην διοργάνωση με 35-67.

Δεκάλεπτα: 13-19, 22-25, 29-46, 35-67