ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Απτόητοι οι Παίδες

Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη νίκησε και τη Λιθουανία με 65-68 μετά από ένα πεντάλεπτο παράτασης, για τον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ουκρανίας.

Η Ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 5' προηγούταν με 4-13 με τον Διονύση Σκουλίδα να έχει 6 πόντους. Στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι Παίδες προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους, 16-26 αλλά κάπου εκεί οι τυπικά γηπεδούχοι άρχισαν να αμύνονται πιο σθεναρά.

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντισταθούν στο

γαλανόλευκο "κύμα" και στα επόμενα 9 λεπτά, έτρεξαν ένα σερί 15-5 και στο 17' το σκορ ήταν 31-31.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στη "Λιέτουβα" που κυριάρχησε με 21-10 σερί, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Η Ελληνική ψυχή μίλησε όμως για ακόμη μια φορά και οι Παίδες απάντησαν στην τέταρτη περίοδο, όπου αν ήταν πιο εύστοχοι στις βολές θα είχαν αποφύγει τη ψυχοφθόρα παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ισόπαλο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα (65-65), οι Λιθουανοί όμως ήταν αρκετά νευρικοί -όπως ήταν από το 32' και μετά- και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν κάποια λάθη ή αδράνειες των παικτών του Μανουσέλη.

Έτσι, με μία βολή του Σκουλίδα η Ελλάδα πήρε κεφάλι στο σκορ (65-66), ακολούθησε το άστοχο λέι απ του Βάρνα και το ριμπάουντ του Κόνιαρη, ο οποίος με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 65-68, με την Εθνική μας να παίρνει την τέταρτη σερί της νίκη.

Καλύτερος παίκτης ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης πετυχαίνοντας νταμπλ-ντάμπλ, με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-35, 52-47, 60-60 (παρ. 65-68)

Ελλάδα (Μανουσέλης): Κόνιαρης 14, Ντουζίδης, 1, Καμάρας 3(1), Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Πεφάνης, Σκουλίδας 11 (2/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ψυχίδης, Φραγκιαδάκης 3, Μουράτος 5, Παπαγιάννης 19 (10 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 12(1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

Λιθουανία: Στακελιούνας, Ντιενίνις 7, Αντρουσκεβίτσιους 10(2), Μπελιάουσκας 15(5), Σβαμπάρις 4, Σεντέκερσκις 2, Μπιρούτις, Βάρνας 16(2), Στομα, Εχόντας, 11.