ΜΑΛΑΓΑ | Βήμα πρόκρισης για Μάλαγα

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ η Μάλαγα πήρε σημαντική νίκη με 77-72 επί της Μπάγερν Μονάχου, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με καλό ρυθμό και διάθεση να τρέξουν και οι δύο ομάδες στο παρκέ άρχισε η αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι όμως άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έχοντας «ζεστούς» τους Κάλογουεϊ και Κάνερ Μέντλεϊ το σκορ στο 6’ έγινε 12-7. Τέιλορ και Τρούτμαν πήραν προσπάθειες για την ομάδα του Πέσιτς και στο 5’ η Μπάγερν ισοφάρισε σε 14-14. Οι παίκτες του Πλάθα όμως ανέβασαν και πάλι στροφές

και χάρη στον οίστρο των Κάνερ-Μέντλεϊ και Βιντάλ το σκορ στο 8’ έγινε 23-17. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τη Μάλαγα, η οποία βρήκε πόντους από τον Βάσκεζ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 29-20.

To σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Μάλαγα να έχει σταθερά το προβάδισμα, ωστόσο η Μπάγερν ακολουθούσε κατά πόδας και δεν άφηνε τους παίκτες του Πλάθα να ανοίξουν τη διαφορά (43-37). Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι δεν πατούσαν καλά στο παρκέ, ή για να ακριβολογούμε η Μπάγερν μπήκε πολύ καλά και με στόχο να ανατρέψει την εις βαρος της κατάσταση, γεγονός το οποίο πέτυχε και πήρε προβάδισμα από τα μισά της περιόδου, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 56-60.

Στο τελευταιο -και καθοριστικό- δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους Γερμανούς να ξεφύγουν, έπαιξαν καλή άμυνα και με τους Κάνερ Μέντλεϊ και Βάσκεζ να δίνουν λύσεις τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι πήραν μια πολύ σημαντική νίκη με 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 43-37, 56-60, 77-72,

Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνις, Βιδάλ 8(1), Ούρτασουν 1, Καλογουέι 6(1), Σουάρεζ 3(1), Γκρέιντζερ 8, Βάσκεζ 12, Τούλσον, Κουζμίνσκας 5(1), Χετσχάιμερ 13(1), Κάνερ-Μέντλεϊ 17(2), Στίματς 4.

Μπάγερν Μονάχου (Πεσιτς): Τρούτμαν 9, Σάφαρτζικ 2, Τόμπσον 12, Στάιγκερ 4, Μπέντζινγκ 4, Τζέντοβιτς 4, Ντιλέινι 14(2), Ιμπντίχι 2, Σάβοβιτς 4(1), Τέιλορ 13(3), Μπράιαντ 4.